Charakteristika školní družiny

Školní družina slouží jako výchovně vzdělávací zařízení. Poskytuje zájmové vzdělávání žákům, tvoří ve dnech školního vyučování mezistupeň mezi výukou ve škole a výchovou v rodině. Školní družina není pokračováním školního vyučování, má svá specifika, která ji odlišují od školního vzdělávání.

Oddělení školní družiny při ZŠ Stonařov je umístěno v samostatné třídě. Ta je velká a světlá, vhodně vybavena tak, aby splňovala podmínky pro zájmovou, odpočinkovou i relaxační činnost ve školní družině.

Do školní družiny jsou přijímáni žáci na základě řádně vyplněné přihlášky – zápisního lístku.

Za pobyt ve školní družině je vybírán poplatek podle Vnitřního předpisu – Stanovení výše úplaty ve školní družině.

Změna úhrady za školní družinu

31. srpen 2022

Vážení rodiče, z provozních důvodů jsme byli nuceni přistoupit k úpravě ceny za pobyt ve školní družině. Podrobné informace obdrží děti společně s přihláškou do školní družiny a naleznete je také zde, v přiloženém souboru.

Zahájení provozu školní družiny

29. srpen 2022

Odpolední školní družina bude v běžném provozu od 2. září 2022. Navštěvovat ji mohou žáci 1.–3. ročníku, (žáci 4. ročníku vzhledem ke kapacitě družiny jen ve výjimečných případech). Zájemci o docházku do školní družiny si přihlášky mohou vyzvednout 1. září 2022 u svých třídních učitelů, příp. u vychovatelky školní družiny.

Základní informace o školní družině

Řád školní družiny

Vnitřní řád školní družiny

Fotogalerie družiny

Co se děje na stráni za školou

10. duben 2022

Škola Stonařov má zajímavou lokaci – je na okraji městyse, čelem ke státní silnici, kudy denně projíždí tisíce aut, „zády“ otočená k přírodě. A příroda je hned pár metrů za školní budovou. V areálu školy je prudká stráň, která je zarostlá nejen náletovými dřevinami, ale i rostlinami, které zde byly vysázeny. Tahle stráň se stala nedávno zájmem dětí především ze školní družiny. U školy vybudované tzv. lanové centrum je krásné, ale zajímavější pro děti je vybudovat si „svoje“ místa na hraní. Svoje domečky a zahrádky, prosekat se zarostlým křovím, vybudovat si terasu s vyvýšenou pozorovatelnou... Do toho všeho se pustili nejprve žáci školní družiny tzn. 1.–3. třídy, pak jim přišli na pomoc starší, kteří přece jen mají více síly. Vznikl plán: otevřít tento prostor ještě více dětem, vybudovat na tomto místě hřiště s přírodními herními prvky a vrbovými domečky, upravit stráň tak, aby byla bezpečná a zůstal zde prostor, kde děti mohou rozvíjet svoji originalitu. Plán byl hotov, vize je jasná. Teď ještě sehnat realizační tým. A měli jsme velké štěstí, protože námi oslovený pan Jan Šrubař, který měl se stavbou z vrbových proutků už jisté zkušenosti, nás neodmítl a spolu s panem Jaroslavem Poukarem se stali našimi „stavbyvedoucími“. V neděli 10. dubna 2022 se pak naplánovaná akce uskutečnila. Ten den počasí dostálo svému přívlastku – aprílové. Postupně se prostřídal déšť se sněhovou vánicí, zima a vítr a něco málo sluníčka. A i když to bylo po této stránce náročné, nejenom že se postavily nádherné domečky z proutí, podařilo se vybudovat ještě něco navíc. – Velké modřínové špalky různých rozměrů darované městysem Stonařov, opracované pracovníky městyse a panem Martinem Špačkem, byly využity jako schody vedoucí na terasu ve stráni i na sestavení herních prvků. Zde patří velké poděkování panu Holoubkovi, Hejdovi a panu Pivoňkovi, který přiložil k dílu i lžíci svého bagříku, a tím ulehčil práci při terénních úpravách. I tak to bylo opravdu náročné a jsme si toho vědomi. Poděkování patří i žákům naší školy, kteří se této akce zúčastnili. Odměnou všem byl vlastně jen nad ohýnkem opečený špekáček, který trošku v danou chvíli zahřál. Mnohem víc pak musí hřát uspokojení nad vykonaným dílem. Děkujeme! Naďa Hejlová a kolektiv pracovníků ZŠ Stonařov a především děti, které už vybudované atrakce hojně využívají.

Zima ve školní družině

leden 2022 až únor 2022

Po Vánocích jsme se v družině moc těšili na tu opravdovou zimu. Sněhuláci v té době stavět nešli, ale malovaní se všem povedli. Stejně jako zimní vesnička (malba anilínovými barvami, koláž), a lední medvědi (tupování papírem). A pak jsme se dočkali – konečně sníh! Využili jsme příležitosti a snažili jsme se jej co nejvíc užít. A tak vznikli sněhuláci (malí, velcí) a různé stavby ze sněhu (domečky, zahrádky). A samozřejmě jsme vyrazili na klouzačku.

Vánoční čas ve školní družině

prosinec 2021

Čas před Vánocemi je obdobím velkého těšení. Vánoce jsou pro každého, nejen pro děti, tím nejkrásnějším svátkem v roce. V družině jsme si dobu adventu krátili pohádkami u adventního věnečku, společnými hrami, vycházkami, sportováním i vyráběním. Na začátku prosince byl první obrázek Mikuláše, anděla a čerta (kolorovaná kresba). Dalšího anděla jsme vyráběli z papíru, papírové ruličky a těstovin. Vystřihovali jsme papírové vločky a z papírových sáčků jsme vytvářeli velkou hvězdu. Vycházky byly spojené s pozorováním u rybníka a krmením vodního ptactva, zakrmováním v lese (kukuřičné klasy jsme nasbírali na podzim na sklizeném poli, kaštany jsou ze školní zahrady a jablíčka přinesla Simonka).