Základní škola a Mateřská škola Stonařov

Základní škola Stonařov

Fotogalerie školního roku 2023/2024

Čas a lidský život

Čas a lidský život


21. únor 2024

21. února přišla za dětmi do 5. třídy paní katechetka Ludmila Krčálová se vzdělávacím programem Čas a lidský život. Děti si význam času pro člověka ukazovaly na lidových příslovích a známých citátech, dozvěděly se o historii vnímání lidského času, o jeho měření, o historii kalendářů. Zamýšlely se také nad významem lidského času a nad tím, jak jej nepromarnit a smysluplně využívat. Stejný program pak proběhl také v 6. a 7. třídě.

Husité

Husité


9. únor 2024

9. února se žáci všech tříd naší školy zúčastnili výukového programu „Husité“, se kterým k nám zavítala skupina historického šermu Renegáti z agentury Pernštejni v Pardubicích. Na chvíli jsme se přesunuli v dějinách o 600 let zpátky do doby husitských válek. Děti viděly, jaké zbraně husité používali, dozvěděly se, jak se s nimi bojovalo. Někteří žáci dostali možnost se aktivně zapojit do ukázky husitského útoku, mohli se postavit na husitský bojový vůz, uchopit do rukou husitské zbraně. Představení žáky nejen obohatilo o další znalosti z historie, ale také pobavilo.

Recitační soutěž

Recitační soutěž


8. únor 2024

Ve čtvrtek 8. února se konalo školní kolo v recitaci. Účastnilo se 27 žáků, převažovaly dívky. Všichni si zaslouží velkou pochvalu. Texty byly přiměřené věku a všichni se snažili o recitaci a ne jen o přednesení textu. Tak byla úroveň velmi vysoká, o umístění na 1.–3. místě rozhodovaly jen maličkosti. V porotě zasedly p. uč. Frantálová, Čermáková a Musilová. Soutěžilo se ve 4 kategoriích, 1. třída nesoutěží. Porota všem děkuje za účast, rodičům i kolegům děkujeme za výběr básniček a dokonale zvládnuté i delší texty. Těšíme se za rok na stejně krásné odpoledne.

Jak se dělá divadlo

Jak se dělá divadlo


6. únor 2024

V úterý 6. února se žáci 2. a 3. třídy vydali do Horáckého divadla na exkurzi s názvem Jak se dělá divadlo. Měli možnost nakouknout do skladu kostýmů, do šaten herců, postavit se na jeviště, sednout do hlediště, prohlédnout lóže a zkušebnu. Vyzkoušeli si role herců a ztvárnili pohádku o Otesánkovi. Seznámili se s pojmy jako je inspicient, rekvizitář, režisér, garderobiér, dramaturg… . Dostali se na místa, která jsou běžnému návštěvníkovi divadla nedostupná. Exkurze se nám moc líbila a každý si odnesl krásnou publikaci s názvem „Jak se dělá divadlo“.

Vzdělávácí program Zdravá 5

Vzdělávácí program Zdravá 5


1. únor 2024

Na začátku února se žáci 1., 2. a 3. třídy účastnili vzdělávacího programu „ZDRAVÁ PĚTKA“, který zábavnou a interaktivní formou žáky seznámil se zásadami zdravého stravování. Cílem projektu je motivovat děti k automatickému přijetí zásad zdravé výživy a jejich přirozenému zapojení do svého životního stylu. Po splnění všech úkolů, na kterých žáci pracovali ve skupinkách, obdrželi všichni na závěr originální vysvědčení se samými pětkami.😊

Konec ledna v 1. oddělení ŠD

Konec ledna v 1. oddělení ŠD


29. leden 2024 až 1. únor 2024

Hry a hrátky pokračují, jen nemocnost dětí nás brzdí. Krásný zimní den jsme tak využili k vycházce a pozorování v přírodě. Ve výtvarné zájmové činnosti děti kreslily obrázky z pohádky O dvanácti měsíčkách, kterou si pro ně připravili členové divadelního kroužku. A protože se blíží doba masopustu, tak i toto bylo tématem na obrázky. Kašpaři a šašci patří k tradičním masopustním postavám, ti naši by se tam jistě hodili skvěle.

Piškvorky a pexeso ve 2. oddělení ŠD

Piškvorky a pexeso ve 2. oddělení ŠD


22. leden 2024 až 1. únor 2024

Ježečci ztráceli body, ale dohnali to na piškvorkách s velmi intenzivní přípravou. Začala i naše příprava na divadlo, které si děti vymyslely pro první oddělení ŠD. Výroba kulis, rozdání rolí, atd. Probíhalo i první zkoušení a nácvik postav. V posledním týdnu jsme se věnovali i malbě zimního oblečení, konkrétně vlastního setu čepice s rukavicemi. Vznikla spoustu barevného oblečení. Děti ze 4. třídy si pro naši družinu připravily i vlastní výtvarný projekt – malování medvídků.

O dvanácti měsíčkách

O dvanácti měsíčkách


30. leden 2024

Divadelní kroužek ze ZŠ, který navštěvují žáci od 3. do 9. třídy, si v úterý 30. ledna v kulturním domě ve Stonařově připravil pro paní učitelky, děti ze školky a spolužáky z 1.–4. třídy divadelní zpracování operetky „O dvanácti měsíčkách“, kterou napsal Zdeněk Svěrák a hudbu složil Jaroslav Uhlíř. Představení úspěšně zakončilo snahu dětí za celé 1. pololetí. Úsměvy diváků a naše radost ze hry byly největší odměnou.

Hry a hrátky v 1. oddělení ŠD

Hry a hrátky v 1. oddělení ŠD


22. leden 2024 až 26. leden 2024

Hry a hrátky jsou na denním programu. Bohužel kvůli nemocnosti dětí jsme museli omezit naše veverko–ježčí klání — odehráli jsme jen pár utkání v pexesu. V rámci pracovně-technické zájmové činnosti jsme vytvořili koláž na téma „Ptáci na krmítku“.

V divadle netradičně

V divadle netradičně


23. leden 2024

„Poprvé v divadle“ — takto se jmenoval program, kterého se zúčastnili žáci 4. třídy. V doprovodu skřítka Horáce se děti podívaly do míst v divadle, kam se běžný divák nedostane. Nejenom že si doslova proběhly hlediště, lóže, prozkoumaly i jeviště, kde si s techniky vyzkoušely pohyblivou točnu, zaujaly na chvilku místa pro inspicienta, nápovědu, navštívily šatny herců, sklady kostýmů, zkušebny. Dozvěděly se, kdo všechno stojí za vznikem divadelního představení. Na závěr si ve zkušebně nacvičily živé obrazy k pohádce o Otesánkovi. Skřítek jim na památku druhý den poslal fotografii a dopis s poděkováním za jejich povedenou práci. Každý také dostal krásnou publikaci „Jak se dělá divadlo“. Ve zbývajícím čase si čtvrťáci ještě zabruslili na ledovém okruhu na náměstí.

Příprava na zimní družinové hry ve 2. oddělení ŠD

Příprava na zimní družinové hry ve 2. oddělení ŠD


15. leden 2024 až 19. leden 2024

Celá školní družina se rozhodla, že mezi sebou budou soutěžit obě dvě oddělení v netradičních sportech. Veverky z 1. oddělení proti Ježečkům z 2. oddělení! A Ježečci neotáleli a připravovali se na první kola. Ostatní děti vyráběly vlajku a fandící plakáty. Odehrály se i první disciplíny v šachách a ping-pongu. Do toho, Ježci!

Národ sobě

Národ sobě


5. leden 2024 až 19. leden 2024

V první polovině ledna pracovali žáci 5. třídy na rozsáhlém projektu věnovanému Národnímu divadlu. Celý projekt vycházel z vlastivědného učiva o národním obrození, děti se ale na celé téma podívaly z mnohem širšího úhlu. Ve skupinkách se věnovaly práci s informacemi, vyhledávaly odpovědi na zadané otázky, podrobně se seznámily s historií stavby, s umělci, kteří se podíleli na výzdobě, s profesemi, které jsou potřebné pro chod divadla, a dalšími zajímavostmi. „Zlatou kapličku“ pak děti i kreslily, společně si vyrobily také model scény Národního divadla a s vlastnoručně zhotovenými papírovými loutkami a kulisami v něm zahrály improvizované představení složené z lidových pohádek.

Lyžařský výcvik

Lyžařský výcvik


15. leden 2024 až 19. leden 2024

Žáci 2. stupně se ve dnech 15.–19. 1. 2024 zúčastnili lyžařského kurzu v Peci pod Sněžkou. Krkonoše nás letos přivítaly krásnou sněhovou peřinou. I když většinu dní sněžilo, lyžování na čerstvém prašanu bylo bezva. Navíc se sešla šikovná parta lyžařů, přičemž i úplní začátečníci zvládli lyžařské základy velmi rychle. Po dvoudenním rozježdění v Modrém dole jsme pak celé dva dny strávili v lyžařském areálu v Peci. Splnili jsme všechny naše lyžařské cíle, žáci zvládli všechny tamní sjezdovky, ti nejlepší i tu černou na Hnědém vrchu. Fajn bylo ubytování i strava a žáci se zabavili i při večerních programech, o čemž ostatně svědčí i naše fotodokumentace. Z výše uvedených důvodů lze letošní lyžák považovat za velmi vydařený.

Zimní družinové hry

Zimní družinové hry


15. leden 2024 až 19. leden 2024

Tento týden jsme zahájili zimní družinové hry — turnaj v netradičních sportech. Fotbalové Veverky (děti z I. odd. ŠD) a Ježci — stolní tenisté (děti z II. odd. ŠD) si zahráli šachy a stolní tenis. Mimo to jsme si ještě stihli užít zimní radovánky na zamrzlé ploše u rybníka Jarošák a opět jsme zvířátkům donesli k lesíku něco na zoubek.

Keramický kroužek

Keramický kroužek


12. říjen 2023, 10. leden 2024, 17. leden 2024

Práce dětí v mladší skupině keramického kroužku.

Za zvířátky do přírody

Za zvířátky do přírody


8. leden 2024 až 12. leden 2024

I zvířátka v zimě mají hlad, v říjnu jsme s dětmi ve 2. oddělení školní družiny nasbírali žaludy a kaštany, které jsme tento týden dávali zvířátkům na různá místa, aby je dobře našla. Spojili jsme to i se svižnou procházkou a povídáním v lese.

Krmení zvířat v 1. oddělení ŠD

Krmení zvířat v 1. oddělení ŠD


8. leden 2024 až 12. leden 2024

Mrzne... Mráz nás štípe do tváří. Některým zvířatům to ale nevadí. Tohle počasí má určitě rád třeba takový lední medvěd! Tak jsme si jej pomocí koláže vytvořili. Do lesa jsme pak donesli zajícům a srnkám to, co jsme pro ně nasbírali už na podzim — žaludy, kaštany a klasy kukuřice.

Bruslení

Bruslení


8. leden 2024

Prvňáčci a druháčci zahájili začátkem ledna kurz bruslení.

Tři králové v 1. oddělení ŠD

Tři králové v 1. oddělení ŠD


3. leden 2024 až 5. leden 2024

My Tři králové jdeme k vám... to bylo téma na zkrácený pracovní týden po vánočních prázdninách. Pomocí kombinované techniky (koláž, malba) děti vytvořily obrázky Tří králů. Mimo vycházky jsme si ještě stihli zahrát pohybové hry v naší tělocvičně.

Tři králové ve 2. oddělení ŠD

Tři králové ve 2. oddělení ŠD


3. leden 2024 až 5. leden 2024

Nový rok, už máme po Silvestru a už k nám přišli Tři králové. Ve školní družině jsme malovali pozadí akvarelovými barvami a na něj jsme vyrobili papírové Tři krále, kteří nám zdobili nástěnku. V tomto týdnu jsme měli i procvičování matematiky na projektové tabuli.

Adventní kalendář

Adventní kalendář


prosinec 2023

Každé z dětí si během listopadu ve 2. oddělení ŠD vytvořilo vlastní vyzdobenou ruličku, do které děti dostaly odměnu v adventním kalendáři. A abychom to měli krásně zaznamenané, všichni mají svou fotku se svým číselným políčkem!

Vánoce v 1. oddělení ŠD

Vánoce v 1. oddělení ŠD


18. prosinec 2023 až 22. prosinec 2023

Vánoce jsou už opravdu za dveřmi. Na vycházce jsme se byli podívat na krásně vyzdobené domy a veřejné prostranství. Ježíšek nám do školní družiny přinesl dárky. A protože nejvíce ze všeho se dětem líbí stavět ze stavebnice Lego, tak nám tentokrát přinesl ohromné množství této stavebnice. Byl to přímo legový ráj!

Návštěva kina

Návštěva kina


22. prosinec 2023

Poslední den před vánočními prázdninami bývá každoročně vyhrazen pro společnou návštěvu kina. Žáci 1. stupně zhlédli koprodukční pohádku Zakletá jeskyně, žáci druhého stupně český film Přání k mání.

Do 2. oddělení ŠD přišel Ježíšek!

Do 2. oddělení ŠD přišel Ježíšek!


18. prosinec 2023 až 22. prosinec 2023

Je tomu tak, Ježíšek nás navštívil i u nás ve družině. Děti byly moc hodné a dostaly plno lega a nové nádobí a jídlo do kuchyňky. Ale neměli jsme to zpočátku tak jednoduché, Ježíšek nám pod stromeček nadělil pouze záhadný dopis, kde pro nás měl připravené luštění. No a dárky jsme si prostě museli najít sami. Byla to velká honba za pokladem, tedy za dárky.

Vánoční den ve 4. třídě

Vánoční den ve 4. třídě


21. prosinec 2023

Jako každý rok proběhl ve čtvrté třídě „vánoční den“. Vánočnímu tvoření předcházelo čtení a vyprávění si o vánočních tradicích. Některé z nich si každoročně děti zkouší. A to pouštění osvětlených lodiček z ořechů a rozkrajování jablíček. Děti si vyráběly ozdobičku andílka, napsaly vánoční přání, upekly si a krásně „zabalily“ překvapení pro blízké – vánoční pečený čaj.

Vánoční dílničky v 1. třídě

Vánoční dílničky v 1. třídě


21. prosinec 2023

Čekání na Ježíška jsme si trošku zpříjemnili vánočními dílničkami. Vyrobili jsme společně velké hvězdy z papíru, připomněly nám Betlémskou hvězdu, a tak jsme se dali do čtení příběhu. Děti příběh zaujal, proto se nadšeně daly do vyrábění jednoduchých loutek, abychom si celý příběh mohli zahrát. 😊 Koledy, krájení jablíček, hry a povídání — to vše nesmělo chybět v našem dopoledni. Chutnalo nám i cukroví, které jsme si donesli na ochutnání a poděkování patří i paní Kružíkové, která dětem upekla překrásné perníčky.

Vánoční dílny v 5. třídě

Vánoční dílny v 5. třídě


21. prosinec 2023

Konec kalendářního roku bývá ve všech třídách 1. stupně vánočně laděný. Také v 5. třídě jsme si udělali vánoční den s vzájemným předáváním dárečků, ochutnáváním cukroví, zpěvem vánočních koled a již tradičními vánočními dílnami, při kterých jsme vyráběli svícen z těstovin, stromeček z přírodnin a papírové anděly.

Andělé prozpěvují

Andělé prozpěvují


20. prosinec 2023

Ve středu 18. prosince navštívili žáci 5. třídy Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, kde se zúčastnili edukačního programu „Andělé prozpěvují“, který byl zaměřen na hudební a výtvarné pojetí andělů. Připomněli jsme si téma adventu a vánočních svátků, při poslechu jsme si všímali, kolik moudrostí se skrývá v lidových vánočních koledách, jejichž texty mnohdy nevnímáme úplně pozorně, a dozvěděli jsme se i řadu nových informací. Celý program byl zakončen výtvarnými činnostmi, kdy děti zkusily z barevného hedvábného papíru vytvořit otisk anděla a v ateliéru si z voskových plátů vyzdobily sváteční svíčku. Návštěva se nám velmi líbila a odnesli jsme si zajímavé poznatky i krásné výrobky.

Vánoční akademie

Vánoční akademie


19. prosinec 2023

Vánoční akademie bývá velkou událostí, která má v naší škole už dlouholetou tradici. Letošní program trval téměř dvě hodiny a měl celkem 11 čísel různého zaměření. O úvod se jako vždy postaral školní pěvecký sbor, který vánočními písněmi, z nichž některé byly zpívané i ve vícehlasu, správně naladil všechny diváky. Pak už se v různém pořadí střídaly třídní kolektivy. Prvňáčci nám o Vánocích zazpívali, zarecitovali a krásně zatančili, druháčci s motivační písničkou o IZS ukázali, že si dokážou poradit v každé situaci. Třeťáci předvedli krásné taneční vystoupení v rytmu melodií ze známého amerického muzikálu Pomáda. Čtvrťáci se svým vánočním příběhem přišli se zajímavou novinkou – stínovým divadlem. S páťáky jsme v jejich hudebním vystoupení nazvaném „Kapří Vánoce“ nahlédli do rybího světa. Tradičně vysokou úroveň měla všechna tři vystoupení aerobiku a velmi vydařené bylo i vystoupení dívek z kroužku moderní gymnastiky. Pomyslnou tečkou za celou akademií byl společný zpěv písně Rolničky, kdy se ke všem účinkujícím přidala i většina diváků zcela zaplněného sálu. Děkujeme všem dětem a učitelům za práci, kterou si dali s nacvičováním, městysu za zapůjčení sálu a technickou pomoc a divákům za jejich podporu.

Prostíráme vánoční stůl

Prostíráme vánoční stůl


18. prosinec 2023

V pondělí 18. prosince prostírali žáci 7. ročníku v předmětu Výchova ke zdraví vánoční stůl. Pracovali ve skupinkách, každý z domu něco přinesl, zapojil svou kreativitu, fantazii a vkus. Výsledkem byly čtyři krásně a vkusně prostřené stoly i se správným uspořádáním příborů, sklenic a talířů. Hodnotící porotou se stali žáci 6. a 9. ročníku. Vítěznou se stala skupina ve složení Viktorie Šikolová, Bea Kosíková, Simona Tichánková a Michaela Nikrmajerová.

Projekt Středověk

Projekt Středověk


1. prosinec 2023 až 15. prosinec 2023

V prosinci pracovali žáci 7. ročníku na projektu s názvem Středověk. Středověk je dějinná epocha, která pokrývá deset století lidské historie. V dějepise žáci četli o tom, jak se žilo lidem v této době, vyplňovali pracovní listy, kreslili a navrhovali středověké město. Seznámili se také se středověkými šlechtickými rody a jejich historií, poznali významné panovníky tohoto období. Ve výtvarné výchově pak malovali středověký hrad, který byl budován pro obranu a byl symbolem moci. Poté se žáci seznámili s gotickým stavebním slohem a malovali okno s typickou vitráží. V pracovních činnostech využili odpadní materiály. Děvčata vyrobila středověké rytíře s brněním a štítem zdobeným jednotlivými erby rodu Vítkovců, chlapci zapojili svou fantazii při stavbě středověkého hradu s padacím mostem.

Projekt Bylo–bude

Projekt Bylo–bude


1. prosinec 2023 až 15. prosinec 2023

V měsíci prosinci proběhl v 9. třídě projekt Bylo–bude. Cílem projektu bylo pomoci žákům při rozhodování o volbě školy a své budoucnosti. V českém jazyce si žáci napsali na toto téma úvahu a ve výchově k občanství společně diskutovali o středních školách, profesích a uplatnění na trhu práce v dnešní době. V pracovních činnostech se žáci naučili orientovat v různých pracovních činnostech a posoudit své osobní předpoklady pro různá povolání. Ve výtvarné výchově různými technikami kreslili své důležité okamžiky ve svém dosavadním životě a pokusili se zamyslet nad svými plány a sny v budoucnosti. Svá výtvarná díla poté prezentovali před svými spolužáky.

Týden plný her ve 2. oddělení ŠD

Týden plný her ve 2. oddělení ŠD


11. prosinec 2023 až 15. prosinec 2023

Tento týden jsme měli velmi hravý. Naše oblíbené lego, deskové hry, čtení pohádek, nově jsme se naučili i Déčko hry a moc nás bavilo Putování se sloníkem nebo Vánoční hry. Nazdobili jsme stromeček vlastními ozdobami, a ještě jsme sesmolili všechna přání dětí do jednoho dopisu pro Ježíška, co bychom si moc přáli do družiny. Dopis jsme poté nechali za oknem a druhý den ráno už byl pryč!

Prevence úrazů

Prevence úrazů


14. prosinec 2023

Ve čtvrtek 14. prosince navštívila třeťáky paní Kodetová z Krizového centra kraje Vysočina s výukovým programem Prevence úrazů.

Vzdělávací vánoční programy

Vzdělávací vánoční programy


13. prosinec 2023

Ve středu 13. prosince navštívila naši školu paní Krčálová s výukovými vánočními programy. V 1. třídě velice zábavnou formou přiblížila nejmenším tradice a poselství Vánoc. Žáci 7. třídy se dozvěděli mnoho zajímavých informací o významném rodu Přemyslovců. Naslouchali a poté se zájmem aktivně vyplňovali pracovní listy. V 8. třídě proběhlo vyprávění o životě J. G. Mendela a jeho vědecké práci.

Kroužek ručních prací

Kroužek ručních prací


1. říjen 2023 až 13. prosinec 2023

Od října letošního školního roku začal pod vedením paní Simony Hejdové fungovat kroužek ručních prací. Ve fotogalerii máte možnost si prohlédnout ukázky některých výrobků, které dívky v období od října do prosince vytvořily.

Mikuláš v 1. oddělení ŠD

Mikuláš v 1. oddělení ŠD


4. prosinec 2023 až 8. prosinec 2023

Na začátku prosince přichází Mikuláš se svojí družinou. To byl námět pro výtvarnou činnost. Kolorovaná kresba se všem dětem povedla. Čerti, to je zvláštní kategorie pohádkových bytostí. My se jich nebojíme a tak jsme z kartonu a barevných papírů vyrobili krásné čertíky. A protože chceme mít 1. oddělení školní družiny krásně vyzdobené, využili jsme papírové sáčky a zhotovili nádherné hvězdy – dekorace na pověšení do oken. Stihli jsme i pořádně využít sněhovou nadílku a pohrát si ve sněhu.

Pečení cukroví ve 2. oddělení ŠD

Pečení cukroví ve 2. oddělení ŠD


4. prosinec 2023 až 8. prosinec 2023

Mlsné děti? U nás ve družině jich máme dost! Pro takové mlsné jazýčky jsme s dětmi ze 2. oddělení napekli a nazdobili perníčky. Váleli jsme těsto, vykrajovali, přendávali na plech a hlídali, aby se nám nic nespálilo. No, to byla dobrota! A do toho si ještě stíháme vyrobit čerty a andělíčky, abychom měli krásnou výzdobu.

Chleba s máslem

Chleba s máslem


8. prosinec 2023

V pátek 8. prosince se druháci a čtvrťáci zúčastnili programu „Chleba s máslem“ na farmě v Zašovicích. Přesvědčili se, že bez práce nejsou koláče, ale dokonce ani chleba s máslem. Děti si během dopoledne samy připravily těsto, upekly chlebánky a vlastnoručně si stloukly máslo. Viděly, kolik je za takovou svačinkou práce. Netrávily čas pouze v kuchyni, ale prohlédly si celou farmu a nakrmily zvířata.

Cesta k vlně

Cesta k vlně


7. prosinec 2023

Den na mléčné farmě v Zašovicích prožily děti z 1., 3. a 5. třídy. V rámci výukového programu „Cesta k vlně“ se seznámily se zpracováním vlny a lnu, zkusily si tkaní na tkalcovském stavu a vlastnoručně si vyrobily plstěnou figurku z vlny. Kromě toho se podívaly, jak se zpracovává jogurt, prohlédly si celou farmu se zvířaty a dozvěděly se o nich řadu zajímavostí. Mohly si pohladit a nakrmit husy, prasata, ovce, kozy i krávy a zbyla i chvilka na dovádění ve sněhu.

Návštěva SOU a SOŠ Třešť

Návštěva SOU a SOŠ Třešť


7. prosinec 2023

Ve čtvrtek 7. prosince navštívili žáci deváté třídy SOU a SOŠ v Třešti. Prohlédli si školu a internát. Studenti si pro ně připravili ukázky svých výrobků i malé občerstvení.

Mikuláš v ZŠ i MŠ

Mikuláš v ZŠ i MŠ


5. prosinec 2023

Letošní návštěva Mikuláše s čertovsko–andělským doprovodem se opět vydařila. Znovu jsme měli alespoň na chvíli samé hodné a vzorné děti, zazněly pochvaly i sliby o polepšení, nechyběla sladká odměna. Byla to zkrátka milá návštěva a příjemný zážitek, tedy alespoň pro nejmladší ročníky.

Vánoční přání obyvatelům městyse

Vánoční přání obyvatelům městyse


listopad 2023, 1. prosinec 2023 až 5. prosinec 2023

Každoročně naše škola připravuje vánoční přáníčka pro obyvatele městyse. Letos tomu nebylo jinak. Již v listopadu se značným předstihem (400ks) zasedla za pracovní stoly školní družina, začalo vystřihování, lepení, kreslení. Vznikla krásná přáníčka s andílkem a jeho poselstvím. Starší žáci přidali svíčky ozdobené voskovou technikou a vše úhledně zabalili. Poté se žáci rozeběhli po městysi a přáníčka putovala do jednotlivých schránek místních obyvatel s přáním krásných vánočních svátků.

Těšení na Ježíška

Těšení na Ježíška


27. listopad 2023 až 1. prosinec 2023

Prosinec je měsíc velkého těšení. Aby nám ten čas rychleji uplynul, vyrobili jsme si v 1. oddělení školní družiny adventní kalendář z ruliček od toaletního papíru. Velké napětí bylo při losování, kdo si bude moci z kalendáře daný den vyloupnout některou z ruliček a vzít si to, co zde bylo ukryto. Krásnou zimní dekoraci jsme si vyrobili z darovaných krabiček a borovicových šišek. Čerstvě napadaný sníh jsme s radostí užili k pravým zimním hrátkám – klouzání, bobování a stavění různých staveb ze sněhu.

Vánoční čas

Vánoční čas


27. listopad 2023 až 1. prosinec 2023

Poslední dodělávky a máme hotovo! Děti ze 2. oddělení ŠD mají svůj vlastní adventní kalendář, který bude mít určitě zajímavá překvapení s nějakou sladkou tečkou. My si moc rádi hrajeme, a protože nám napadl první sníh, tak jsme trávili i nějaký čas venku. Nesmělo chybět stavění sněhuláka, andělíčci anebo naše oblíbená koulovačka. A protože se už Vánoce pomalu blíží, vyráběli jsme při pobytu v družině přáníčko ve tvaru kapra.

Cesta k sýru

Cesta k sýru


30. listopad 2023

Ve čtvrtek 30. listopadu navštívili žáci 6. a 7. ročníku mléčnou farmu v Zašovicích a absolvovali vzdělávací program s názvem „Cesta k sýru“. Program začal v zasněžených venkovních prostorech a mnozí stáli poprvé „tváří v tvář“ velkým domácím zvířatům. Mohli se jich dotýkat bez bázně a ostychu. Dozvěděli se mnoho informací o vlastním chovu, jednotlivých plemenech a o technologiích ustájení. Následovala prohlídka profesionální sýrárny a ukázka výrobků. Další část projektového dne proběhla v učebně pod vedením RNDr. Ivy Suché. Žáci byli rozděleni do skupin a každá skupina si vyrobila vlastní sýr. Ze smetany utloukli máslo a byli překvapeni jeho barvou a vůní. Nakonec proběhla zasloužená ochutnávka.

Kouzelný vlak

Kouzelný vlak


29. listopad 2023

Ve středu 29. listopadu se děti z MŠ a 1.–4. třídy v kulturním domě zúčastnily jízdy „Kouzelným vlakem“. Průvodčím tohoto nevšedního vlaku byl moderátor Milan Řezníček a spolu s ním cestoval také kouzelník Tomáš Kotlík. Do hodinového programu plného překvapení, kouzel a zábavy se aktivně zapojovaly i děti. Čas utíkal jako voda a než jsme se nadáli, ocitli jsme se v cílové stanici.

Sněhuláci

Sněhuláci


28. listopad 2023

Na konci listopadu využili páťáci bohaté nadílky čerstvě napadaného sněhu a v pracovních činnostech postavili před školou celou řadu velkých i malých sněhuláků.

Rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení vánočního stromu


25. listopad 2023

Stalo se už krásnou tradicí, že na začátku adventu probíhá slavnostní rozsvícení vánočního stromu a celého městečka. Této akce se již tradičně účastní i naše škola. Pěvecký sbor stejně jako každý rok zahájil zpěvem několika vánočních písní a koled, keramický kroužek opět vystavil svůj krásný betlém a v podloubí u prodejny vystavily své stromečky děti všech tříd základní školy, školní družiny, mateřské školy i MC Stonožka.

Stromy

Stromy


20. listopad 2023 až 24. listopad 2023

Práce my se nebojíme – to bylo znát tento týden. Zapojili jsme se do projektu „Strom pro Stonařov“ a společně se zahradníky zasadili dva stromy (hrušeň a blumu) u Třetí hráze. Výsadba stromů byla i tématem, na které děti v 1. oddělení ŠD kreslily obrázek.

Včelí medvídci

Včelí medvídci


24. listopad 2023

V pátek 24. listopadu navštívily děti z 1., 2. a 3. třídy veselé a poetické divadelní představení Včelí medvídci zpívají v divadle Na Kopečku v Jihlavě. Herci z divadla Věž z Brna zaujali děti hravostí a krásnými písněmi Petra Skoumala. Poznali jsme postavičky známé z večerníčku jako čmeláka Čmeldu, brouka Kvapníka, zamilovaného Pučmelouda, Berušku, pošťáka Huňáčka, strašáka Čmelobuba a malého Bzumdíka. Děti odcházely nadšené a s úsměvem na tváři.

Zdobení vánočních stromečků

Zdobení vánočních stromečků


22. listopad 2023

Stejně jako každý rok se v průběhu listopadu ve všech třídách základní školy, ve školní družině, mateřské škole a MC Stonožka vyrábějí z různých materiálů a za použití rozmanitých technik vánoční ozdoby, kterými pak zdobíme stromečky. Jak se dětem práce povedla, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii, ale především před prodejnou Lapek ve Stonařově, kde budou stromečky vystavené až do konce adventu.

Výsadba stromů

Výsadba stromů


20. listopad 2023 až 21. listopad 2023

Žáci všech tříd základní školy i děti ze školní družiny se 20. a 21. listopadu společně zapojili do akce městyse „Zasaďte si svůj strom ve Stonařově“. Děti se účastnily výsadby části nové ovocné aleje a každá třída se stala patronem jednoho stromu. V budoucnu pak budeme moci sledovat, jak naše stromy postupně porostou a časem ponesou první plody.

Vánoční vyrábění v 1. oddělení ŠD

Vánoční vyrábění v 1. oddělení ŠD


13. listopad 2023 až 17. listopad 2023

V tomto týdnu jsme se vrhli na výrobu ozdob pro družinový stromeček, který bude stát u prodejny Lapek. Dřevěná kolečka a žaludy, která jsme posbírali v létě, jsme za pomocí třpytek přeměnili na krásné ozdoby a řetězy. Pustili jsme se i do výroby přáníček – andělíčků, kteří přijdou popřát krásné svátky všem lidem ve Stonařově.

Příprava na advent

Příprava na advent


13. listopad 2023 až 16. listopad 2023

Už nám pomalu začíná příprava na adventní čas. A protože bychom chtěli mít družinový stromeček krásně vyzdobený, tak se všechny děti z družiny zapojily do výroby přírodních ozdobiček. Ve 2. oddělení ŠD jsme si také povídali, co budeme dělat, až přijde sníh, a také jsme si to nakreslili. Mimo jiné nás čekal i úkol s tvorbou přáníček s andělíčky pro občany Stonařova.

Svatý Martin v 1. oddělení ŠD

Svatý Martin v 1. oddělení ŠD


6. listopad 2023 až 10. listopad 2023

I když to tak nevypadá, svatý Martin už jistě brzy vyjede se svým bělouškem. To je námět pro výtvarnou činnost tento týden. Krásné podzimní dny byly pro nás i časem, který jsme strávili na školní zahradě. Tentokrát to však nebylo o hraní, bylo třeba připravit zahradu na zimu. A tak jsme hrabali suché listí a zazimovali naši zahradní kuchyňku.

Svatý Martin ve 3. třídě

Svatý Martin ve 3. třídě


10. listopad 2023

Na svatého Martina kouřívá se z komína. Dnem svatého Martina u nás zima začíná. Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Tyto i plno dalších pranostik si připomněli žáci 3. třídy. Během projektu o sv. Martinovi pracovali s textem, vyhledávali a třídili informace, luštili křížovky a zkusili si svatomartinskou bojovku. Nejzábavnější činností bylo pečení rohlíčků s ořechovou náplní. Nestačily ani vychladnout a už se všem dělaly boule za ušima.

Svatý Martin ve 2. oddělení ŠD

Svatý Martin ve 2. oddělení ŠD


6. listopad 2023 až 10. listopad 2023

Sv. Martin se svým bílým koněm přijel i k nám do školní družiny. Přivezl další šemíky! Děti se věnovaly tvorbě koňské hlavy, kterou vyrobily pomocí kartonu a bavlnek. Další děti se zhostily úkolu kreslení sv. Martina či omalovánek s daným tématem a některé „pekly“ i husu. Přečetli jsme si také příběh o tom, proč se slaví sv. Martin. Některé dny jsme také trávili hraním různých skupinových her, protože společné hry máme velmi rádi.

Svatý Martin v 1. třídě

Svatý Martin v 1. třídě


10. listopad 2023

„Na svatého Martina kouřívá se z komína“ a z prvňáků se ten den také jenom kouřilo. Kromě čtení příběhů o svatém Martinovi, pranostik, pořekadel, písniček a tanečků, se pustili do pečení martinských rohlíčků. Museli nejprve vyluštit recept, a poté se už dali do shánění surovin. Musím uznat, že práce jim šla výborně od ruky a opravdu se všichni činili. Celou školou se linula vůně oříšků a děti tak vykouzlily příjemnou svatomartinskou atmosféru.

Benefiční koncert

Benefiční koncert


4. listopad 2023

V sobotu 4. listopadu proběhl ve Stonařově pátý ročník benefičního koncertu Nadačního fondu Šťastná hvězda. Motto fondu zní: „Ve chvílích, kdy máme pocit, že už hvězdy nezáří, však naše šťastná hvězda září dál a dává naději“. Byli jsme přítomni a s nadšením se stali součástí programu a předvedli dvě taneční vystoupení. Věříme, že se čtrnáctiletá Verunka s dětskou mozkovou obrnou dočká nového invalidního vozíku.

Dušičkový čas v 1. oddělení ŠD

Dušičkový čas v 1. oddělení ŠD


30. říjen 2023 až 3. listopad 2023

Prší – začíná dušičkový čas. To bylo inspirací pro naši tvorbu. Když se počasí umoudří, nastává správný čas na procházky, stavby domečků a zahrádek z přírodnin.

Připomenutí Dušiček a poslední dny venku

Připomenutí Dušiček a poslední dny venku


30. říjen 2023 až 3. listopad 2023

Listopad letos patřil mezi jeden z teplých měsíců, a proto 2. oddělení ŠD trávilo poslední sluneční dny venku. Hned první týden jsme se vydali nasbírat žaludy pro zvířátka a že jsme jich tedy našli! Připomněli jsme si i Svátek zesnulých, který se slaví 2. listopadu. Družinové děti si tento den připomněly výrobou papírových lucerniček se svíčkou. Společně jsme si i povídali o svých předcích a některé děti se věnovaly pracovním listům (např. rodový strom).

Halloweenské tvoření

Halloweenské tvoření


říjen 2023

Na konci října se žáci většiny tříd 1. i 2. stupně zabývali ve výtvarné výchově i v pracovních činnostech halloweenským tvořením. Nástěnky po celé škole jsou nyní laděné zejména do oranžové a černé barvy a můžeme si na nich prohlédnout rozmanitou sbírku dýní, strašidel, netopýrů, pavouků, duchů a tajemných hradů.

Halloweenská tabla

Halloweenská tabla


30. říjen 2023

V rámci společného projektu si děti vyrobily také halloweenské fotorámečky. Vznikla tak třídní tabla, která jsou zároveň přehlídkou krásných a nápaditých masek, které si děti pro tento den připravily.

Halloween

Halloween


30. říjen 2023

30. října byla naše škola plná strašidel, příšer, čarodějnic, různých kouzelných zvířat a tajemných bytostí. Děti z 1.–5. třídy si po roce společně užily další halloweenský projekt. Čekaly je čarodějné pokusy, kvízy, vyrábění, tanec i halloweenská stezka školou. Protože chlapci a děvčata pracovali ve smíšených skupinkách napříč všemi pěti třídami, vyzkoušeli si i vzájemnou spolupráci, kdy starší pomáhali mladším a šikovnější méně šikovným. V závěru dne si v tělocvičně všichni společně zatančili.

Strašidelné hry

Strašidelné hry


23. říjen 2023 až 25. říjen 2023

Ve zkráceném týdnu jsme se stále věnovali strašidelné tématice. Děti z 2. oddělení školní družiny si zasoutěžily, hrály deskové hry (jako je např. hra Duch) či pohybové hry na čarodějnici. A společně jsme si užili příjemné odpoledne poslechem písniček či zhlédnutím filmu „Strašidelná štěňata“, u kterého některé děti vyráběly černé netopýry.

Podzimní příroda

Podzimní příroda


23. říjen 2023 až 25. říjen 2023

Krásné podzimní dny nás lákají k vycházkám. V tomto zkráceném týdnu jsme si v 1. oddělení školní družiny užili prima chvilky na dětském hřišti. A také jsme pořádně zabrali – vydali jsme se hned dvakrát k velkému dubu a posbírali jsme plno žaludů – budou pro zvířátka, stejně jako klasy kukuřice.

Podnebné pásy

Podnebné pásy


19. říjen 2023 až 23. říjen 2023

Podnebné pásy byly tématem říjnového přírodovědného projektu 5. ročníku. Děti byly rozděleny do skupin a každá se zabývala jedním podnebným pásem. Žáci vyhledávali, třídili a zpracovávali informace získané z internetu a encyklopedií. Při plnění úkolů bylo třeba také vyluštit několik tajenek a rébusů, které dětem prozradily další zajímavosti o daném podnebném pásu. Děti absolvovaly i bojovou hru, při které měly hledat v prostorách školy ukryté lístečky s šifrovanými příklady. Teprve po správném vypočítání všech příkladů (každá skupina jich měla více než 110) se dětem podařilo vyluštit celou tajenku, která se vždy vztahovala k danému podnebnému pásu. Nechyběly ani výtvarné činnosti. V závěru projektu jednotlivé skupiny prezentovaly výsledky své práce spolužákům.

Projekt Stromy

Projekt Stromy


20. říjen 2023

Koncem října proběhl u čtvrťáků několikahodinový projekt na téma STROMY. Děti si o stromech četly, zapisovaly informace, které pak svým spolužákům předávaly. Toto přírodovědné téma bylo propojené např. s matematikou, českým jazykem, anglickým jazykem. Spočítané příklady jim pomohly doplnit informace, v angličtině si sestavily a vytvořily strom rodiny „My family tree“. Část dopoledne také strávily venku. S pomocí mapky areálu školy, hledaly a zapisovaly jehličnaté a listnaté stromy, které rostou v okolí školy. Děti pracovaly ve dvojicích, skupinkách i samostatně.

Hvězdný Stonařov

Hvězdný Stonařov


20. říjen 2023

V pátek 20. října uspořádal Sokol Stonařov ve spolupráci s naší školou a městysem halloweenskou noc — tentokrát pod názvem „Hvězdný Stonařov“. Žáci převlečení do kostýmů andělů a hvězd lemovali a svítili na cestu lampiónovému průvodu kolem Jarošáku, poté na fotbalovém hřišti předvedli taneční vystoupení. Celá akce se moc vydařila a náš Stonařov byl opravdu hvězdný!

Halloween v 1. oddělení ŠD

Halloween v 1. oddělení ŠD


16. říjen 2023 až 20. říjen 2023

Všichni se trošinku rádi bojíme – tedy hlavně, když jsme bezpečí. A protože se blížil svátek Halloween, tak jsme tento týden vyráběli kombinovanou technikou strašlivácké pavouky v pavučině a tančící strašidla a duchy. V tělocvičně jsme si zahráli i hry s touto tématikou – taková honička strašidel, to je tedy něco. 😊

Halloween slavíme i ve družině

Halloween slavíme i ve družině


16. říjen 2023 až 20. říjen 2023

Strašidelný zámek nebo strašidelné hry? To všechno se odehrálo ve 2. oddělení školní družiny. Tento týden děti vyráběly strašidelný zámek z papíru, který dokreslovaly dle vlastní fantazie, a to byla tedy pořádná strašidla! V rámci tohoto svátku děti hrály i hry s touto tématikou v podobě dokreslování strašidel podle příběhu. Nesmělo chybět i nějaké zasoutěžení o sladkou odměnu.

Cesta odpadu

Cesta odpadu


5. říjen 2023 až 19. říjen 2023

V měsíci říjnu proběhl v 8. a 9. třídě projekt Cesta odpadu. Nejprve žáci navštívili třídírnu odpadu firmy Esko–T v Třebíči. Firma se zabývá svozem a následným tříděním odpadu v katastru okresu Třebíč. Na úvod proběhla ve třídě prezentace firmy, teorie o odpadovém hospodářství, situace ve třídění odpadu na okrese Třebíč. Žáci měli možnost si prohlédnout výrobky po recyklaci odpadu (střešní krytinu, ploty, výplně bund atd.), poté následovala prohlídka třídírny odpadu. Další část projektu probíhala v terénu, kdy žáci zakreslovali do katastrální mapy kontejnerová stání v městysi Stonařov. Dané informace poté zpracovávali ve škole do pracovních listů. Ve výtvarné výchově nakreslili propagační plakát. Výsledné práce byly vystaveny na chodbě školy. Hlavním cílem bylo pochopit nutnost třídění odpadu a zvýšit tříděné množství odpadu v jednotlivých rodinách.

Piškvorky — třídní kola

Piškvorky — třídní kola


3. říjen 2023 až 18. říjen 2023

Tradiční třídní kola v PIŠKVORKÁCH probíhají začátkem října. Žáci od 3. do 9. třídy měli možnost si změřit síly v této logické hře tak, že během jedné hodiny odehráli duel se všemi spolužáky. Ti nejlepší postupovali do školního kola.

Piškvorky — školní kolo

Piškvorky — školní kolo


18. říjen 2023

Školní kolo v PIŠKVORKÁCH umožňuje si zahrát na vyšší úrovni, kdy se vzájemně utkají ti nejlepší ze tříd. Žáci se naučili rozehrávku SWAP 2, která se používá na mezinárodních soutěžích. Z těch nejlepších byly vytvořeny dva týmy, které budou reprezentovat školu na oblastní soutěži v Jihlavě. Držíme palce.

Exkurze na Úřadě práce v Jihlavě

Exkurze na Úřadě práce v Jihlavě


13. říjen 2023

Žáci 9. třídy měli možnost navštívit Úřad práce v Jihlavě, kde se seznámili s trhem práce. Dále se dověděli, jaké možnosti vyučení či studia jsou po ukončení základní školy. Odborní pracovníci jim poradili, jak si vybírat další studium a nabídli obrovský přehled oborů a škol, ze kterých naši deváťáci mohou za necelý rok vybírat. Důležitou zkušeností bylo, aby každý žák před třídou prezentoval svoje silné stránky, které mohou být zásadním pomocníkem pro výběr budoucího povolání. Druhou částí výpravy do Jihlavy byla prezentace středních škol a učilišť organizovaná Krajem Vysočina v Cityparku.

Na dvoře Rudolfa II.

Na dvoře Rudolfa II.


6. říjen 2023, 13. říjen 2023

V první polovině října pracovali páťáci na vlastivědném projektu věnovaném habsburskému panovníkovi Rudolfu II. Navázali jsme tak na probrané učivo z vlastivědy a v rámci projektu jsme téma zpracovali z mnoha úhlů. Četli jsme pověst o Golemovi, pracovali jsme s různými texty souvisejícími s životem v renesanci, všímali jsme si módy, bydlení, vzdělání, práce i dětských her v tomto období. V textech jsme doplňovali i/y a hledali odpovědi na různé otázky. V matematice jsme řešili početní rébusy související s tématem a ve výtvarné výchově jsme po vzoru dvorního malíře Rudolfa II. Giuseppe Arcimbolda malovali panovníkův portrét složený z ovoce a zeleniny, což nebyla vůbec jednoduchá práce. Se skutečnými plody jsme ve skupinkách zkusili Rudolfův portrét i poskládat.

Sklizeň na poli

Sklizeň na poli


9. říjen 2023 až 13. říjen 2023

Na zahradách i na poli se touto dobou sklízí všechno, co se podařilo vypěstovat. Nejinak tomu je i u nás, v 1. oddělení školní družiny. Po vycházce, kdy jsme pozorovali práce na polích, jsme se pustili do tohoto úkolu s vervou. Vysočina – bramborářský kraj – nás inspiroval k našim výtvorům – kresba na dané téma, traktůrek z papírových krabiček – v pytlích byla velká úroda brambor. Také jsme se vydali na už sklizené kukuřičné pole sbírat zbylé kukuřičné klasy – máme je pro zvířátka v zimě, nosíme je v období před Vánocemi do krmelce.

Plody podzimu

Plody podzimu


9. říjen 2023 až 13. říjen 2023

Na podzim nám dozrává ovoce, stejně tak dozrálo ovoce (jablka a hrušky) i u nás ve 2. oddělení školní družiny. Společný čas jsme věnovali pohybovým hrám (jako je např. hra Kompot) či jsme trávili čas venku, kdy jsme s dětmi zkoumali plody přírody a třídili je dle barev. Některé děti se zhostily i úkolu s tvořením, kdy vyráběly hrušky či jablka do vyrobené bedýnky... ale ajaj, některé ovoce nám prolezli červíci!

Exkurze v HZS Telč

Exkurze v HZS Telč


10. říjen 2023

V úterý 10. října se děti z 1. a 5. třídy vydaly na společný výlet do Telče. Čekala je zde zajímavá exkurze v Hasičské záchranné stanici Telč. Místní hasiči je ochotně provedli celou stanicí, ukázali jim vybavení a vyprávěli o své náročné práci. Děti měly možnost si prohlédnout hasičské auto a hasicí a vyprošťovací techniku. Spoustu věcí si mohly osahat a vyzkoušet a na cokoliv se zeptat. Dozvěděly se, k jakým událostem nejčastěji hasiči vyjíždějí a také to, jak se zachovat, když se stane nějaká nenadálá situace. Všem telčským hasičům děkujeme za zajímavý zážitek a příjemně strávené dopoledne, které jsme si všichni užili.

Všechny barvy podzimu

Všechny barvy podzimu


2. říjen 2023 až 6. říjen 2023

Že má podzim všechny barvy, se mohli všichni přesvědčit v činnostech 1. oddělení školní družiny na začátku měsíce října. Při vycházce vznikly nádherné koláže z přírodnin, které byly hotovými uměleckými díly. Barevné stromořadí (kombinovaná technika), to byl úkol, kterým jsme si také připomněli krásy podzimu. A protože počasí nám přálo, strávili jsme spoustu času při činnostech venku.

Přichází podzim

Přichází podzim


2. říjen 2023 až 6. říjen 2023

Na začátku října jsme využili barev, které nám podzim poskytnul. Ve 2. oddělení školní družiny jsme hezké počasí využili k procházkám po okolí školy nebo na školním hřiště. Dále jsme se věnovali sběru barevného listí na tvoření s barvami a voskovými pastely. Každé z dětí si vyzkoušelo nové výtvarné techniky s listím, vznikaly tak krásné koláže, které děti ozvláštnily dokreslením fixou dle vlastní fantazie.

Projekt Voda

Projekt Voda


20. září 2023 až 5. říjen 2023

V měsíci září a říjnu proběhl v 7. třídě projekt Voda. Žáci s vodním prostředím pracovali v několika předmětech. V přírodopise se seznámili s živočichy a rostlinami vodního ekosystému. Ve výtvarné výchově malovali typického sladkovodního kapra, z mořského světa si vybrali medúzy. V pracovních činnostech pomocí potravinářského barviva vytvořili barevnou vodní fantazii a akvárium s origami. Cílem bylo propojení a posílení mezipředmětových vztahů, rozvíjení kreativity a vlastní fantazie. Byl kladen důraz na vzájemnou spolupráci, práci ve skupinách.

HZS — beseda o požární ochraně

HZS — beseda o požární ochraně


2. říjen 2023

Na začátku října dorazily za druháky milé a ochotné dámy hasičky z HZS Jihlava, které s dětmi procvičovaly důležité zásady požární ochrany. Děti s nadšením předvedly své znalosti, jelikož minulý rok navštívily hasičskou stanici v Telči a některé také navštěvují místní kroužek dobrovolných hasičů.

Září ve školní družině

Září ve školní družině


září 2023

Krásné počasí v měsíci září přímo vybízelo k tomu, aby činnost ŠD probíhala co nejvíce venku. A tak jsme tento čas trávili vycházkami do okolí městyse — pozorováním v lese a u rybníka, vycházkou na farmu, na dětské hřiště atd. A především hrami a sportováním na lanovém centru u ZŠ a na naší kouzelné školní zahradě. Ke konci měsíce došlo k otevření druhého oddělení ŠD. Žáci 2. a 4. ročníku se seznámili se svojí novou paní vychovatelkou, každé z oddělení má svůj vlastní program.

Svatý Václav

Svatý Václav


27. září 2023

Druháčci prohlubovali své znalosti o svatém Václavovi. Prožili tematický den zaměřený zejména na čtení s porozuměním.

Den bez aut

Den bez aut


22. září 2023

22.  září se naše škola zapojila do akce spojené s Mezinárodním dnem bez aut. Jeho cílem je poukázat na to, jak je planeta zatěžována nadměrným využíváním automobilové dopravy. Zároveň vybízí k tomu, aby lidé více chodili pěšky. V rámci podpory této myšlenky se žáci všech tříd v pátek 22. září zúčastnili společného výšlapu na Aleje. U loveckého zámečku pak děti ve skupinkách plnily různé úkoly, za jejichž úspěšné zvládnutí na ně čekala sladká odměna. Den strávený v přírodě jsme si všichni užili a dokázali jsme, že se nepotřebujeme všude vozit auty a chůze nám nedělá problém, protože celou trasu v pohodě zvládli i ti nejmenší.

Jablka

Jablka


15. září 2023

Jablíčka nás dnes v 1. třídě provázela celým dnem. Naučili jsme se písničku o jablíčku, procvičili jsme psaní, natrénovali číslici 5, která nám jablíčko připomínala, trošku jsme si zacvičili, a na závěr jsme uvařili kompot podle obrázkového návodu. Vůně se linula celou školou a my jsme si to moc užili.

První školní den

První školní den


4. září 2023

V pondělí 4. září 2023 se škola opět zaplnila žáky. První den nového školního roku byl významnou událostí zejména pro naše prvňáčky, kteří přišli v doprovodu svých rodičů. Přejeme jim, aby se jim v naší škole líbilo, chodili do školy rádi, dozvídali se stále mnoho nového a zajímavého a aby si tady brzy našli spoustu nových kamarádů.