Foto tříd
školní rok 2020/2021
Tradiční fotografování tříd na konci školního roku.
Ve fotogalerii jsou ukázky některých výtvarných prací žáků naší školy.
Tradiční celoškolní sportovní den se v naší škole koná vždy poslední den před ukončením školního roku. Na druhém stupni to jsou především kolektivní sporty, na prvním soutěže jednotlivců, letos v netradičních disciplínách. Společné sportování jsme si všichni užili, jak ilustrují i přiložené fotografie.
Poslední letošní akce 4. třídy před prázdninami: zmrzlina, batikování triček a seznámení se s novou p. uč. třídní.
Na konci školního roku se druháci vypravili na celodenní pěší výlet k loveckému zámečku Aleje. Byla to příjemná procházka, počasí nám vyšlo úplně nádherně. Cestou jsme si natrhali spoustu lesních jahod, kterých bylo kolem cesty jako naseto. Po návratu ke škole jsme si udělali ohýnek a opekli buřtíky.
Ve středu 23. června se 6. a 7. třída vypravila na školní výlet do Brna. Dopoledne byla na programu procházka po brněnských pamětihodnostech a zajímavostech. Začalo se v katedrále sv. Petra a Pavla, následoval tradiční „Zelňák“, radnice s pověstným drakem, Náměstí Svobody a ulice Česká. Zde jsme nasedli do „šaliny“ a absolvovali cestu přes „Mendlák“ do Jump Parku. Po skotačení na trampolínách a fyzické námaze jsme výlet zakončili na nezbytných nákupech ve „Vaňkovce“. Výlet jsme si užili a z jihomoravské metropole odvezli spoustu nezapomenutelných zážitků.
Jednou z mnoha výtvarných činností ve školní družině byla letní malovaná sluníčka. Ve fotogalerii je i ukázka několika dalších letošních výtvarných prací.
Roky letošním předškoláčkům utekly ve školce jako voda a již už nastal čas se podívat do školy. S velkým nadšením a očekáváním děti navštívily naši základní školu. Děkujeme paní učitelce budoucích prvňáčků a dětem ze 4. třídy za prohlídku školy a skvěle připravený program a vyrobené dárečky. Předškoláci si dopolední návštěvu ve škole velmi užili a věříme, že se všichni už do školy moc těší.
Žáci 1., 2. a 4. třídy se vypravili na svůj školní výlet do Jižních Čech. V Jindřichově Hradci navštívili místní muzeum a v něm zejména nejnavštěvovanější expozici – proslulé Kryzovy jesličky (největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů). Dalším cílem výletu bylo Obludiště Dolní Pěna (největší keřové bludiště ve střední Evropě), kde při pátrání labyrintem hledali ukryté obludy a z klíčových slov skládali tajenku. V areálu je i velmi pěkné dětské hřiště, kde největší atrakcí pro děti byla jízda na voru přes rybník. Na závěr výletu děti navštívily zoologickou zahradu Na Hrádečku v Horní Pěně.
Ve druhé třídě v českém jazyce v současné době probíráme ve slohu popis. Popis zvířete si děti zkusily podle skutečných psích kamarádů, které mají doma. Práce dopadly velmi dobře. Nechybělo výtvarné zpracování a následná prezentace před spolužáky.
Sokol Stonařov připravil pro všechny děti u příležitosti jejich svátku překvapení u sochy Sedláka.
Na tento den se všichni čtvrťáci těšili. Mohli si do školy přinést svého domácího mazlíčka. Sešli se nám morčátka, zakrslý králíček a křeček. O zvířátkách jsme si povídali, tvořili vnitřní a vnější charakteristiku a na závěr jsme si domácí mazlíčky nakreslili.
V průběhu května jsme ve 2. třídě pracovali na rozsáhlém třídním projektu věnovaném ptákům. Primárně jsme vycházeli z učiva probíraného v prvouce, které jsme ale intenzivně rozvinuli, a to hlavně po výtvarné stránce. Projekt jsme v pátek 28. května ukončili celodenním projektovým dnem, ve kterém jsme nejen vyráběli, ale také počítali, psali, poslouchali nahrávky ptačích hlasů a dovídali se nové informace.
Jedním z projektů uskutečněných ve školní družině byl projekt na téma HMYZ. Každý den na nás čekala pohádka z knihy J. Kahouna: Příběhy včelích medvídků (o malých čmelácích Brumlovi a Čmeldovi). Řekli jsme si, jaký význam má hmyz v přírodě a jaký přínos má pro člověka. Vyrobili jsme včelky z papírových roliček a natiskli jim medové plástve. Vyrobili jsme pohyblivé housenky a uspořádali s nimi závody v běhu. Natiskli jsme pomocí vyrobených pěnových tiskátek nejprve na papír brouky a pavouky, poté jsme s jejich pomocí vyrobili originální trička.
18. 5. 2021 třeťáci navštívili novotou vonící knihovnu ve Stonařově. Paní knihovnice si pro ně připravila zajímavé povídání, soutěže, čtení popletené pohádky a nechybělo ani tvoření – záložka do knížky splétaná z proužků papíru. Děti to v knihovně náramně bavilo. Odnesli si dokonce tašku knížek do třídy, kde si je společně v „dílničkách čtení“ čteme. Věřte – nevěřte, většina třídy měla během týdne přečteno více než jednu knížku, brzy půjdeme pro novou zásobu čtiva.
Ve 2. třídě v době distanční výuky proběhl rukodělný projekt věnovaný svátku maminek. Děti dostaly do poštovních schránek materiály k vyrábění a pro své maminky připravily k jejich svátku pěkné dárečky. Doufejme, že příští rok budou příznivější podmínky, abychom pro maminky mohli nacvičit i nějaké hudební vystoupení a pozvat je na návštěvu do naší třídy.
4. května se třeťáci konečně dočkali svého dlouho očekávaného projektu. Tento den jsme se proměnili v kouzelníky a kouzelnice (nechyběly samozřejmě úžasné kostýmy), a pustili jsme se do vaření lektvarů. Letos to byl pěnivý lektvar, tančící rozinky a vyrobili jsme si kouzelnou hůlku, která dokáže odehnat z vodní hladiny vše nečisté. Každý kousek návodu na lektvar si ale malí kouzelníci museli řádně zasloužit. Plnili svědomitě úlohy z čaromatematiky, čaročtení, čaročeštiny i čarovýtvarky. Na závěr nechyběl ani pořádný tělocvik, kdy jsme nastartovali svá motorová košťata a dali jsme se do soutěžení. V soutěži o nejoriginálnější doma vyrobené koště vyhrál Tomáš Samuel se svým puntíkovaným smetákem. Projekt se vydařil a všichni jsme si užili spoustu legrace.
30. dubna druháci absolvovali zajímavé povídání s panem Zadražilem, který se už více než 30 let věnuje chovu holubů. Dozvěděli se spoustu nových informací. Pan Zadražil dětem vyprávěl o historii i současnosti v chovu holubů, připravil si pro ně i leteckou soutěž. Děti společně vytvořily velké obrázky dvou holubů – Gustava a Cherami, kteří dokázali za války včasným doručením zprávy zachránit spoustu lidí. Nejlepší ale byla návštěva u pana Zadražila, kde nám ukázal, jak se o holuby stará.
Po dobrodružné stezce Malé čarodějnice se na konci dubna vydali naši prvňáčci při svém čarodějnickém projektu.
Tento den jsme opět nemohli nechat bez povšimnutí. Ve třetí třídě jsme si nejprve připravili povídání o třídění odpadů. Potom jsme si vyrobili Flipbook, to je otáčecí knížečka k danému tématu, kde jsme pracovali s textem, vystřihovali a třídili odpadky a psali vzkaz pro naši Zemi. V našem projektu nechyběla ani nezbytná úniková hra Hledání pitné vody, ve které jsme se na chvíli ocitli uprostřed Tichého oceánu na tajemném souostroví. Úkol na další týden zněl: Pokusme se trochu pomoci naší přírodě, ukliďme své okolí a vydejme se s rodiči sbírat odpadky. Povedlo se vám ho splnit? Paní učitelka se rozhodně činila.
Když nám počasí přeje, učíme se venku. V hodině čtení se děti snažily vyluštit záhadu ztracené čepice. Bylo třeba najít skutečně hodně indicií, velmi pozorně číst a důkladně přemýšlet, které mohou pomoci a které ne. Vše samozřejmě zakreslit do mapy a hurá, detektivní případ vyřešen!
Distanční výuku měli čtvrťáci různorodou. Aktivně jsme se učili 3 hodiny denně (on-line), dále pak následovalo samostatné vypracování zadaných úkolů a následná kontrola. Jednou jsme měli on-line karneval, poté jsme společně pekli mazance nebo dělali velikonoční výzdobu. Jiný den jsme se společně dívali na divadelní představení Malý princ nebo jsme se účastnili besedy s p. knihovnicí a diskutovali o knížkách.
Na konci března proběhl ve druhé třídě distanční projekt Velikonoce. Povídali jsme si o velikonočních tradicích, trochu jsme i psali, četli, počítali, naučili jsme se novou velikonoční písničku, ale hlavně jsme vyráběli. Že se dětem práce dařila, dokládají i krásné fotografie, které rodiče zaslali.
Ve středu 31. března se sešla 6. a 7. třída odpoledne na online hodině z důvodu pečení velikonočních Jidášů. Podle velikonočních tradic, o kterých jsme si při pečení vyprávěli, zradil jeden z apoštolů Jidáš Ježíše právě na tzv. škaredou středu. Všichni žáci byli pečlivě připraveni a natěšeni. Těsto všem krásně po dvou hodinách vykynulo, poté nastoupila zručnost a kreativita mladých pekařů. Těsto symbolizuje lano a splétá se do různých tvarů. Výsledkem byly dva plné plechy nádherných voňavých Jidášů. Každý dostal za úkol Jidáše roznést po svých příbuzných. Měly by se sníst za svítání na Zelený čtvrtek a tím se budeme těšit pevnému zdraví a budeme chráněni před hadím uštknutím a vosím píchnutím.
Žáci 9. ročníku se ve výuce přírodopisu věnují geologii. Získávají informace o vzniku a složení naší Země. Zpestřením jejich distanční výuky bylo ve středu 24. března online vysílání z muzea meteoritů ve Stonařově. Odbornou přednášku i s ukázkami jednotlivých nerostů a hornin vedl pan starosta Mgr. Ivan Šulc. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o důležité události v městysi, kdy 22. května 1808 v ranních hodinách Stonařov zasáhl tzv. meteorický déšť.
K Velikonocům patří podle tradic pomlázka z vrbového proutí. V úterý 23. března odpoledne se žáci 7. ročníku sešli na online hodině, kde probíhala výuka pletení. Všichni byli řádně připraveni a v některých domácnostech zasedly celé rodiny. Ukázalo se, že pro někoho snadná rukodělná práce, pro někoho dosti těžký úkol. Nakonec vše dopadlo na výbornou, žáci si vzájemně své výrobky prezentovali a už se všichni společně těšíme na velikonoční svátky.
S probouzejícím se jarem se čtvrťáci vydali do terénu. Při STOPOVANÉ plnili různé úkoly, které procházely napříč předměty.
I v distanční výuce se dá zažít něco zajímavého. Ve třetí třídě to bylo krásné povídání o hadech, které pro nás připravil pan Protivinský. S chovem hadů má letité zkušenosti a nezaskočila ho ani palba všetečných otázek, kterými ho děti zasypaly. Celé povídání provázela řada krásných fotek a videí a nechyběla ani živá ukázka. To, že děti povídání zaujalo, dokazují hezké slohy, malou ukázku si můžete prohlédnout.
Ve středu proběhl v 7. třídě online projekt s názvem Savci u nás doma a dvorku. V rámci výuky se žáci několik týdnů věnují z hlediska taxonomie živočišné třídě Savci. Byl zadán domácí úkol na přípravu referátu o svém domácím mazlíčkovi s případným nakresleným obrázkem, fotografií. Žáci se pečlivě připravili a každý dostal prostor přes kameru se o poznatky podělit. Některá zvířátka byla i fyzicky přítomna, např. králík Vanilka, pes Matýsek, kočka Tita, morče Róza atd. Některým, jako kočce Bertíkovi, morčeti Fifince byla věnována už jen „vzpomínka“ s neopakovatelnými zážitky. Cílem projektu bylo získat nové informace o savcích a trochu jinou formou si zpestřit už pro každého dlouhou a únavnou online výuku.
Pátek 12. února byl v první třídě ve znamení karnevalu a masopustu. Děti s klauny počítaly a četly, soutěžily, hrály hry. Přestože byl karneval menší než obvykle, všechny děti si ho užily.
V 1. i ve 2. třídě využíváme krásného počasí a výborných sněhových podmínek k častému pobytu venku a hlavně k bobování. Děti jsou nadšené a pobyt na sněhu si užívají. Snad nám bude počasí nakloněno i v příštích dnech, abychom si zimních radovánek mohli užívat co nejdéle.
První vysvědčení v 1. třídě je velká událost, kterou je potřeba oslavit.
V osmé třídě proběhl ve středu 13. ledna a následně v pátek 15. ledna projekt Normální je nekouřit. Z důvodu protiepidemických opatření byl tentokrát realizován netradiční distanční formou. Ve středu se žáci prostřednictvím prezentace dozvěděli o historii kouření, složení cigarety a cigaretového kouře. Poté společně diskutovali nad škodlivostí tohoto zlozvyku. Na pátek si žáci připravili plakát antireklamy na kouření a postupně svůj obrázek představili ostatním. Všichni si uvědomili, že nejnebezpečnější je kouření právě pro mladého člověka. V zájmu zachování zdraví svého i ostatních lidí je tedy nekouřit, což bylo také hlavní předsevzetí všech aktérů projektu!
V první třídě už všechno dýchá vánoční atmosférou. Děti si připomínají vánoční tradice, zdobí stromeček a hlavně se těší na Ježíška.
Ve druhé třídě již tradičně poslední den před začátkem vánočních prázdnin probíhá rukodělný projekt s vánoční tematikou. Letos děti vyráběly svícny z jedlových větviček a vánoční dekoraci s medvídkem z oříšků. Ve fotogalerii jsou na ukázku i další vánoční výrobky druháků.
Hygienicky obezřetný, rozestupy dodržující, s nikým se nekontaktující, avšak důstojný, přísný a sladkosti nadělující. Zkrátka i v tomto neradostném čase k nám zavítal Mikuláš, tentokrát jen s minimálním doprovodem (1 čert a 1 anděl). Jako vždy si vyslechl spoustu dětských slibů, tak nezbývá, než alespoň některé z nich splnit!
Ve čtvrtek 3. prosince do 4. třídy přijel Luboš a Kristýna z Charity Třebíč s preventivním programem Kruh závislosti. Program byl zaměřen na pojem závislost a především na kouření. Děti se aktivně zapojily, pracovaly ve skupinách i jednotlivě, kreslily, soutěžily a v neposlední řadě se o této problematice mnohé naučily. Během celého programu se mohly na cokoli zeptat a zároveň vyjádřit svůj názor. Lektoři děti chválili za jejich aktivitu a kázeň. My jsme na oplátku lektorům poděkovali za příjemně strávené odpoledne a budeme se těšit na jejich další návštěvu.
Od paní Němcové jsme letos dostali do třídy nádherný stromeček. Děti si na něj vlastnoručně vyrobily ozdoby, a tak nám nastrojený stromeček bude ve třídě dělat radost až do Vánoc.
Začátek podzimu zahájili prvňáci projektem o svatém Václavovi. Před pouťovým víkendem společně pracovali ve dvojicích na téma sv. Václav a pouť ve Stonařově. Skládali podle příkladů fotografii stonařovského kostela, vybarvovali postavu knížete Václava, poslechli si povídání o jeho životě a vyrobili srdíčko z pouti, které navlékli z donesených přírodnin. Druhý podzimní projekt byl nazván „Jablíčkový den“. Děti vyráběly prostírání, dekorace s obtisky jablíček. Ve skupinkách upekly štrůdl pro rodiče, počítaly a četly na toto téma. Prvňáci si zaslouží pochvalu nejen za práci při projektech, ale i za aktivitu a snahu při online výuce. Veliké poděkování patří hlavně jejich rodičům, babičkám, tetám, bez kterých by děti v započaté školní práci nemohly pokračovat.
Ačkoliv jsme od 14. října na distanční výuce, snažíme se fungovat podobně, jako když jsme ve škole. 11. listopad – svátek svatého Martina – je pěkné téma, které přímo vybízelo k uskutečnění projektu. Večer před 11. listopadem proto ve schránkách druháčků přistály složky s materiály ke čtení, psaní, skládání, počítání a vyrábění. Část projektu jsme absolvovali společně na on-line hodině na Teamsu (došlo i na pokus o zpěv), část udělaly děti samy a díky spolupráci rodičů vznikly nádherné fotografie dokumentující průběh a výsledky projektu.
V měsíci září a říjnu proběhl v 8. třídě projekt Telč. Projekt byl naplánován na jaro letošního roku, kdy byl i zahájen. Vlivem distanční výuky v II. pololetí pokračoval projekt na začátku nového školního roku. V pracovních činnostech žáci vyřezali z polystyrenu erby Telče a okolních obcí. Byli překvapeni, kolik obcí v našem okolí má svůj erb. Proběhla mezi žáky i anketa o nejhezčí erb. Vyhrál erb Krahulčí. Ve výtvarné výchově žáci malovali na čtvrtku domy na náměstí. Vyzkoušeli si nezvyklý způsob kresby. Lihovou fixou na průhlednou folii kreslili renesanční domy z náměstí v Telči. V českém jazyce četli pověsti o Telči a okolí, v dějepise se seznámili s historií renesančního města. Téma je zaujalo a práce je bavila.
V úterý 6. října jsme celé dopoledne věnovali projektu s názvem Podzim. Rozdělili jsme se do čtyř skupin a barevně se sladili barvami podzimu. V těchto skupinách jsme procházeli centry. S ježkem jsme si procvičili doplňování i,í/ý,y, s listy jsme násobili a dělili a hrací kostka nám pomohla při výběru a tvorbě slohové práce. Poslední centrum bylo spíše odpočinkové. Zde jsme ochutnávali zeleninu a ovoce, přičemž jsme měli zavázané oči a hráli jsme hru Dobble a domino s podzimní tematikou. Projektový den se nám moc líbil a těšíme se na další.
V měsíci září dokončili žáci 7. ročníku projekt Orient. Tento projekt byl zahájen v únoru 2020 a kvůli distanční výuce byl zastaven. V pracovních činnostech žáci vyrobili sádrovou masku japonské gejši, kterou poté vkusně dozdobili. V měsíci září pokračovali ve výtvarné výchově malbou indické jantry. Symbolem Číny je drak, kterého vyrobili z papíru. V hodinách dějepisu žáci zhlédli videa o starověké Číně a Mezopotámii. Přečetli pověst o Gilgamešovi a vyplnili pracovní listy. Projekt žáky zaujal a dozvěděli se mnoho nového o dosti vzdáleném Orientu.
Ve čtvrtek 24. září proběhl v deváté třídě projektový den s odborníkem z praxe panem ing. Liborem Jandou na téma Les v ohrožení, který se konal v lese, v revíru pana Jandy. V lese žáci procházeli stanovišti, kde se věnovali jednotlivým tématům a diskutovali o možnostech řešení situace v lesích ohrožených kůrovcem. Ve druhé části se žáci rozdělili do dvou skupin, které mezi sebou soutěžily. Vypracovaly pracovní list a plnily sportovní úkoly, při jejichž plnění si žáci zažili, že sportovat se dá i v lese. Po splnění úkolů došlo na opékání párků, vyhodnocení soutěže a předání odměny – dortu.
V pátek 18. září uspořádal Sokol Stonařov pro žáky naší školy pěknou sportovní akci „Škola v pohybu“, která byla spojená s náborem malých fotbalistů. Žáci 1. a 2. ročníku si spolu s předškoláky vyzkoušeli řadu dovednostních soutěží s míčem i dalšími pomůckami. Po jejich absolvování si domů odnesli balíček s odměnami a pozvánku na trénink mladých fotbalistů. Dopolední akce se žákům velmi líbila, tak doufejme, že je motivovala k dalšímu sportování.
Projekt Veselé zoubky jsme měli původně naplánovaný už na březen loňského roku. Vzhledem k okolnostem jsme byli nuceni jej odložit do druhé třídy. 11. září tedy děti přišly do školy s kartáčkem a pastou na zuby a se zdravou svačinkou. Povídali jsme si o tom, jak o zoubky pečovat, aby byly zdravé, co jim pomáhá a co naopak škodí. Den byl plný úkolů, nechybělo ani čtení, psaní a počítání, vše s tematikou zdravých zoubků. Naučili jsme se zpívat písničku Draka bolí zub, kreslili jsme a vyráběli. Ukázali jsme si správnou techniku čištění zoubků. Na konci dne si děti za odměnu odnesly reklamní tašku s potřebami pro zubní hygienu od DM drogerie.
V pondělí 7. září proběhl v sedmé třídě projektový den s odborníkem z praxe s chovatelem poštovních holubů panem Bc. Martinem Zadražilem. Po zkušenostech z minulých let bylo jisté, že pan Zadražil má výborné odborné znalosti, profesionální nasazení a hlavně velmi vstřícný a přátelský přístup. Žáci se ve třídě formou prezentace dozvěděli spoustu zajímavých informací o historii chovu a jejich významu, o průběhu sportovních soutěží, o testovacích stanicích atd. Následovala praktická část přímo u chovatele. Zde se žáci seznámili s technologií chovu, došlo ke krmení, koupání, kroužkování holubů a zkoušce startovacích hodin. Chov holubů je zábava náročná na volný čas, finance a organizační záležitosti. Odměnou jsou však příjemné pocity při sportovním klání, chovatelské zážitky a klubový život.