Foto tříd
školní rok 2014/2015
Tradiční fotografování tříd na konci školního roku.
Žáci 8. a 9. ročníku se v rámci svého výletu podívali do sousedního Rakouska. Navštívili Vídeň, kde poznali nejkrásnější památky města.
Keramické hodiny byly největším letošních dílem starších keramiků. Nejdříve bylo třeba vytvořit vlastní návrh, poté následovala mravenčí práce – rýsování ciferníku, aby nám hodiny šlapaly „jako hodiny“. Hodinka geometrie se vyplatila, všechny hodiny nám po našroubování strojku jdou přesně! Vypadá to celé úplně jednoduše, ale kdo zkusil, tak ví….
Následný den odpoledne jsme výsledky projektu „Cesta kolem světa“ prezentovali rodičům. Po vstupních informacích se týmy rodičů a dětí „rozlétly“ po předem připravených stanovištích ve školním areálu, kde pro ně byly připraveny aktivity, mající určitou souvztažnost k jednotlivým světadílům – rýžovalo se zlato, vyráběl se africký náhrdelník, australská čaringa, domorodá keramika, k vidění byl živý hroznýš královský, testovaly se znalosti Evropy, ochutnávalo se cizokrajné ovoce a pravé asijské čaje. Za krásného počasí si všichni aktéři prošli dvanácti stanovišti, dozvěděli se mnoho nového a všichni vypadali velmi spokojeně, což zase přineslo uspokojení nám, pořadatelům celé akce.
Ve středu 10. 6. se žáci celé školy zapojili do projektu, v jehož rámci mapovali z různých pohledů největší světadíly. Žáci byli rozděleni do skupin napříč třídami a cílů bylo několik – kromě získávání nových informací o různých částech světa též spolupráce žáků rozdílného věku, a v neposlední řadě i prezentace výsledků práce. S radostí můžeme konstatovat, že vytčené cíle byly splněny.
V rámci projektu Ovoce do škol jsme obdrželi ochutnávkové koše s exotickým i domácím ovocem, které jsme využili jako občerstvení na odpolední akci pro rodiče s dětmi Cesta kolem světa
4. června jela 1. a 2. třída na výlet na malebný moravský zámek Milotice, který je známý především natáčením pohádky Za humny je drak. Zde jsme absolvovali netradiční kostýmovanou prohlídku a na chvíli se proměnili v prince a princezny. Dívky si při hudbě zatančily a chlapce čekal šermířský souboj. V zámecké jízdárně jsme si prohlédli výstavu dravců, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí ze světa ptačí říše, zasoutěžili jsme si a vyzkoušeli si přílet dravce na ruku. Nakonec jsme navštívili dračí sluj, provedli nepostradatelné nákupy suvenýrů a prošli se po rozkvetlé zámecké zahradě. Cesta byla dlouhá, ale rozhodně stála za to, děti se vracely plné krásných zážitků.
Činnost v kroužku hry na flétny uzavíráme na konci školního roku již tradičně letním koncertem pro rodiče, prarodiče a kamarády. Ten letošní se konal 3. června 2015. V programu vystoupily postupně děti ze všech třech věkových skupin, aby ukázaly, jak se v průběhu školního roku ve hře na flétnu zdokonalily. Zazněly skladby různých žánrů a náročností, na závěr zahráli všichni flétnisté dohromady skladbu Boba Dylana Blowin´in the Wind (Vítr to ví) ve čtyřhlasé úpravě. Po vystoupení bylo žákům rozdáno vysvědčení, kde byli všichni oceněni zaslouženými jedničkami. Velkou radost nám udělalo také množství diváků, kteří si náš koncert přišli poslechnout.
V kroužku ručních prací se zabýváme různorodými činnostmi, ale hlavní náplní je šití a vyšívání. Na jaře jsme šili pejsky z froté ponožek, zvládly je zkušené dívky i nejmenší děti.
Ve čtvrtek žáci 6. třídy v rámci školního výletu navštívili Brno. První zastávkou se spoustou atrakcí byl zábavný park Bongo, poté následovala procházka na kamenný ostroh Petrov s katedrálou sv. Petra a Pavla. Výlet jsme zakončili nezbytným zastavením a nákupem v Galerii Vaňkovka.
28. května byla 3. a 4. třída na výletě v Želeticích, kde si děti prohlédly ruční papírnu a také si svůj arch papíru vyrobily. Výlet pokračoval ve Znojmě návštěvou zdejšího rozlehlého historického podzemí.
27. května navštívili prvňáčci zoologickou zahradu v Jihlavě. I když počasí nebylo úplně ideální, byl to příjemný den se zvířátky.
Koncem května absolvovali prvňáčci výchovně vzdělávací program Knížka – moje kamarádka v jihlavské knihovně.
Jaro je třetí částí cyklu třídních projektů prvňáčků, které jsou věnovány jednotlivým ročním obdobím. Projekt vycházel z učiva prvouky, kdy jsme si o jaru a změnách v přírodě vyprávěli. V průběhu března, dubna a května jsme v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností vytvořili řadu prací s jarní tematikou. Naučili jsme se nové písničky Jaro a Hra na květiny. 20. května jsme téma uzavřeli celodenním projektovým dnem plným soutěží. Děti se moc snažily, velice pěkně pracovaly. Za nejlepší výkony pak byly opět předávány zasloužené medaile.
Ve středu 14. 5. proběhla v Jihlavě okresní soutěž mladých zdravotníků. V starší kategorii družstvo ve složení Vendula Jakvidová, Veronika Jandová, Linda Brychtová, Elena Terbrová a Anna Harnušková obsadilo čtvrté místo. Družstvo mladších Kristýna Hrůzová, Eliška Harnušková, Martina Zadražilová, Adéla Pryclová a Hana Svobodová bylo velmi úspěšné a v soutěži zvítězilo. Naši zdravotníci budou okres Jihlava reprezentovat v krajském kole 27. 5. ve Žďáře nad Sázavou. Blahopřejeme, držíme palce a děkujeme za vzornou reprezentaci školy!
I letos jsme uspořádali pro žáky všech ročníků školní akademii. Zájmové kroužky flétnový, aerobiku, divadelní a sborového zpěvu prezentovaly výsledky své celoroční činnosti. Akce byla současně motivací k aktivní účasti v kroužcích pro nezapojené žáky.
6. května přijel do naší školy pan Hořák ze záchranné stanice Ikaros se zajímavým vzdělávacím pořadem Zvířata v rodinách. Ukázal nám několik zvířat vhodných pro domácí chov a zajímavě o nich vyprávěl. Viděli jsme hady, pavouka, ježky, chameleony, strašilky, pakobylky, fretku a činčilu. Mottem pořadu bylo – jaké zvířata jsou vhodná pro domácí chov a proč.
Zábavné odpoledne plné písniček, básniček i vyrobených přáníček připravili maminkám k svátku žáci 1. ročníku. Ve středu 6. května v odpoledních hodinách proběhla v 1. třídě oslava Dne matek. Děti tak mohly svým maminkám předat všechny dárečky, které vyrobily a zároveň zazpívaly, zatančily, zarecitovaly. Bylo to příjemné neformální setkání plné pohody. Snad se u nás všem maminkám, tatínkům, babičkám, dědečkům a sourozencům, kteří přijali pozvání, líbilo.
I v tomto školním roce jsme se s prvňáčky zapojili do preventivního programu a soutěže DM DROGERIE MARKT a zpracovali projekt o prevenci zubních kazů. Téma VESELÉ ZOUBKY prolínalo prakticky všemi předměty. O zoubcích jsme si nejen povídali, ale také zpívali, kreslili, vyráběli, psali, doplňovali a plnili i početní a další úkoly. Na závěr děti dostaly tašku dárečků s produkty péče o zuby. Výstup z projektu jsme zaslali do celostátní soutěže.
Také byste si chtěli vyzkoušet jeden den ve škole, do které chodí jen čarodějnice a čarodějové? Tak právě takové přání se splnilo druhákům. Do školy přišli v kostýmech, vyrobili si „Čarodějnický letecký pas“ a potom už jen plnili úkoly vrchní čaroučitelky. Podle vlastnoručně sepsaného receptu vykouzlili tančící rozinky, vyluštili si křížovky, kreslili čarodějné chýše ježibaby Dórinky a nechyběla ani kouzelná matematika. V hudební výchově se naučili písničku od P. Skoumala Pět ježibab a taneček Na kopečku za Jihlavou. Projekt jsme zakončili pohádkou O malé čarodějnici, kde jsme se dozvěděli, že kouzla by se měla používat jen ke konání dobrých skutků. A to by měli mít na paměti všichni. Letu zdar!
Ve středu 29. 4. žáci, kteří navštěvují volitelný předmět Přírodovědná praktika, předvedli pokusy z fyziky a chemie dětem z družiny.
Ve středu 29. 4. proběhla v Jihlavě okresní soutěž mladých cyklistů. Ve starší kategorii školu reprezentovalo družstvo ve složení Zuzana Svobodová, Dana Dvořáková, Michal Dohnal, Jan Rod a skončilo na druhém místě. Družstvo mladších ve složení Petra Stoklásková, Tereza Křížová, Jan Dvořák, Štěpán Plass vybojovalo metu nejvyšší a bude okres Jihlava reprezentovat na krajském kole 27. 5. v Náměšti nad Oslavou. Děkujeme za vzornou reprezentaci a držíme palce!
Naše škola se 16. dubna účastnila již 7. ročníku jarního úklidu s názvem Čistá Vysočina, který každoročně vyhlašuje krajský úřad Kraje Vysočina. Žáci 6. a 8. ročníku uklízeli odpadky jak v samotném městysi, tak i podél komunikací v jeho okolí. Účast na této akci je součástí celoškolního plánu environmentální výchovy.
Projekt proběhl ve 4. třídě v úterý 14. 4. Děti si směly donést do školy svoje zvířátko. Sešel se nám chameleon, želva, korela, králík, šneci, strašilky a spousta plyšových zvířátek. Nejprve napsaly popis zvířete, vyprávěly o něm a nakreslily jeho obrázek a vyplňovaly pracovní list o domácích zvířatech. Využili jsme také tablety a hledali rekordy ze zvířecí říše. Projekt se líbil, zvláště netradiční bylo pro děti mít ve třídě živé zvíře a pozorovat je.
1. dubna pracovali prvňáčci na dalším rukodělném projektu, kterým přímo navázali na učivo prvouky, ve které si o Velikonocích a velikonočních zvycích vyprávěli. Již od začátku jara začali s výrobou několika velikonočních dekorací, téma uzavřeli celodenním projektovým dnem. Z krabičky od kulatého sýra a vlnité lepenky vyráběli košíček s kuřátky, do kterého pak uložili kraslice nazdobené barevnou tuší a krupicí. Z recyklovaného kartonu na vejce, barevného a krepového papíru zhotovili kohoutky, a vdo květináče s předpěstovaným osením také dekorativní slepičku. Projektem uzavřeli téma Velikonoce, které probírali v průběhu března v hodinách prvouky a českého jazyka.
Zdobení kraslic slámou je dost náročná práce, která vyžaduje pečlivost a hlavně trpělivost. V kroužku ručních prací jsme letos tuto techniku také vyzkoušeli, a výrobky nedopadly vůbec špatně.
Malé zpestření hodiny angličtiny si třeťáci dopřáli při „ochutnávání anglických slovíček“. Děti se na minihostinu svědomitě nachystaly a díky legraci při ochutnávkách si ani nevšimly, že se učí spoustu slovíček a obtížných frází. Na závěr si děti smlsly na naukovém dortu. Věty „Do you like ice cream? Yes, I do!“ jdou přece jenom každému!
Stejně jako v loňském roce jsme i letos v kroužku ručních prací zdobili kraslice pomocí tradiční lidové techniky malování voskem. Motivy na kraslicích nebyly vždy lidové, ale dívky pracovaly s velkým zájmem a zaujetím, a obrázky vyšly moc pěkně.
20. března 2015 bylo možné na obloze pozorovat vzácný astronomický úkaz – částečné zatmění Slunce. Tuto příležitost jsme si nemohli nechat ujít a s tmavými skly jsme tento jev pozorovali. Následující zatmění Slunce pozorovatelné na území České republiky a Evropy nastane až v roce 2021.
2. března navštívila 4. třída dopravní hřiště, žáci si vyzkoušeli nanečisto dopravní testy. Potom absolvovali výukový program Cesta kolem světa v jihlavské ZOO.
Malý projekt s názvem Gingerbread man si třeťáci užili v hodině angličtiny. Učili se názvy částí lidského těla a aby jim to lépe šlo, tak si upekli na pomoc perníkového panáčka a k němu vyrobili malý plakátek se slovíčky. Zahráli si hru s kostkou a perníkovým panáčkem a na závěr se naučili taneček s názvy částí těla. Tento voňavý projekt děti velmi bavil.
Každoročně se kroužek aerobiku prezentuje na různých společenských akcích. Kromě domovské vánoční akademie se mladší skupina aerobiku představila na okresní konferenci SPCHO, starší skupina spolu s Honzíkem Dvořákem ze 4. třídy zpestřila program na mysliveckém a hasičském plese ve Stonařově a na plese MŠ v Dlouhé Brtnici. Více fotografií, informací a videí na webové stránce školy Stonařov – kroužek aerobiku.
Domovní čísla, cedulky na dveře, rámečky na fotky a andělé strážní – to je únorová tvorba našich keramiků. Oblíbeným materiálem je nyní u našich keramiků tavné sklo, tak zkoušíme, co všechno se nám s ním podaří vykouzlit.
Dne 27. února 2015 se uskutečnil tradiční školní karneval. Celé dopoledne žáci v maškarních kostýmech tančili a soutěžili. Porota měla nelehký úkol. Ze všech krásných masek musela vybrat tu nejhezčí a nejoriginálnější. První místo a královskou korunu získala opět Simona Chmelíčková z 5. třídy se svou maskou „Vánoční stromeček“. V kolektivních maskách zvítězil „Pohádkový sen“ devátého ročníku. Na druhém místě skončil 6. ročník s maskou „Ufoni“, třetí místo patřilo sedmákům a jejich „Eskymákům“ a čtvrté místo 8. ročníku a jejich řemeslům. Na konci karnevalu se losovala tombola. Všem žákům, ale i jejich rodičům patří za výrobu krásných kostýmů velké poděkování.
Zima je druhou částí cyklu třídních projektů prvňáčků. Projekt vycházel z učiva prvouky, kdy jsme si o zimě a změnách v přírodě vyprávěli. V průběhu ledna a února jsme v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností vytvořili řadu prací se zimní tematikou. Naučili jsme se novou písničku o Eskymácích, které jsme také malovali. Letošní zima byla krátká a mírná, ale přesto jsme v tělocviku využili každou vhodnou příležitost i k zimnímu sportování a několikrát si byli zabobovat. 19. února jsme téma zimy uzavřeli celodenním projektovým dnem plným soutěží v čtení, psaní a počítání. Během dne děti odvedly neuvěřitelné množství práce, všichni se moc snažili. Za nejlepší výkony byly opět předávány zasloužené medaile.
16. února se konalo školní kolo v recitaci. Ve čtyřech kategoriích soutěžilo 32 žáků. Úroveň byla vysoká, především ve 2. kategorii. Soutěžícím se recitace vydařila, mnozí zvládli i náročné texty. Za své výkony si všichni zaslouží velké poděkování. A komu se dařilo nejvíce? 2. – 3. ročník: 1. Novotná Šárka, 2. Harnušková Marie, 3. Křikavová Kristýna (všichni bez postupu do okr. kola), 4. – 5. ročník: 1. Harnušková Eliška, 2. Chmelíčková Simona a Frantálová Anna, 3. Dvořák Jan a Rojíková Eva, 6. – 7. ročník: 1. Dvořáková Dana, 2. Harnušková Anna, 3. místo nebylo uděleno, 8. – 9. ročník: 1. Rod Jan a Tůmová Lenka, 3. Jandová Veronika.
Na konci ledna se děti ze druhé třídy věnovaly projektu s názvem Dvanáct měsíčků. Pohádku jsme si přečetli, zkusili jsme si ji zahrát a potom jsme už plnili úkoly, které nám zadal měsíc LEDEN. Počítali jsme příklady, skládali mozaiku, vyráběli jsme plakáty k jednotlivým měsícům, hledali a opisovali básničky a pranostiky. Z jablek, která jsme donesli pro macechu s Holenou si druháci sami upekli 4 nohavice štrůdlu a naučili se při tom vážit. Ve výtvarné výchově jsme si potom ještě vytvořili klobouky k jednotlivým měsícům a už se těšíme na další úkoly od měsíce ÚNORA.
Naši nejmenší, tedy prvňáci, odeslali své práce do celostátní výtvarné soutěže České televize „Jak Duháček potkal Večerníčka“.
25. ledna proběhl zápis budoucích prvňáčků na školní rok 2015/2016.
21. ledna navštívili 1. třídu budoucí školáci. Zkusili si, jak se sedí ve školních lavicích, podívali se, jak se prvňáčci učí, jak píší, čtou a počítají. Společně jsme si i zazpívali. Budeme se na vás těšit u zápisu a hlavně v září ve škole
Žáci 5. – 9. ročníku ve výtvarné výchově před vánočními svátky pracovali na stejném tématu. Byla zvolena výtvarná technika a téma znělo: Jak vlastně vypadá Ježíšek? Každý zapojil svou fantazii a představivost a zde jsou k nahlédnutí některé práce. Vypadá váš Ježíšek stejně nebo aspoň podobně?
Prvňáčci letos na vánoční akademii nacvičili muzikálovou pohádku Šípková Růženka (z filmu Tři bratři) od tvůrců Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Pro prvňáčky to byl opravdu velký projekt, protože naučit se zpívat zpaměti patnáctiminutovou operku, namalovat si všechny kulisy, donekonečna trénovat hraní … atd., není pro šestileté děti jen tak. Děti v této třídě ale oplývají obrovským množstvím elánu a pracovat s nimi je opravdu radost. Ve fotogalerii nabízíme malý pohled do zákulisí při vzniku tohoto dílka.
Těsně před vánočními prázdninami pracovali prvňáčci na svém dalším projektu, který byl tentokrát zaměřen na rukodělné činnosti.
Ve čtvrtek 18. 12. žáci sedmé třídy v předmětu Výchova ke zdraví v předvánoční čas prostírali vánoční stůl. Každý něco přinesl, zapojil svou fantazii a výsledky můžete zhlédnout na fotografiích a třeba „pochytit“ i inspiraci. Krásné Vánoce!
Novinkou letošního roku bylo společné vystoupení pěveckého sboru a flétnového kroužku v místním kostele, jehož prostředí umocnilo příjemnou předvánoční atmosféru.
12. prosince se uskutečnila tradiční Vánoční akademie, na které žáci předvedli, co si připravili ve třídách a kroužcích. Diváci mohli zhlédnout celkem 11 čísel různého žánru. Vystoupil pěvecký sbor, několik skupin aerobiku a fléten a divadelní kroužek. Velmi pěkná vystoupení předvedly i třídy 1. stupně naší školy.
Jako každoročně navštívil 5. 12. naši základní školu i školku Mikuláš, s čerty a andělem. Děti si kromě zážitků odnesly i čokoládové figurky a dárkové balíčky.
Dne 29. 11. proběhlo slavnostní rozsvícení vánočního stromu v městysi, na kterém se aktivně podílela i základní škola. Několik písní zazpíval pěvecký soubor, v podloubí nákupního střediska byly vystaveny vánoční stromky, ozdobené žáky ZŠ, MŠ a mateřským centrem Stonožka, všichni účastníci akce obdrželi vánoční přáníčka vyrobená žáky ZŠ. Dominantou oslavy adventního času je působivý betlém, vyrobený žáky keramického kroužku a umístěný ve výkladu místního kadeřnictví.
Na konci listopadu zhlédli žáci mateřské školy a 1. až 5. třídy v sále kulturního domu zábavný program Kouzelný vlak, který byl plný her, kouzel a triků, předvedených hlavními protagonisty M. Řezníčkem a T. Kotlíkem. S oběma kouzelníky si děti užily spoustu zábavy.
Podzim je součástí velkého cyklu 4 třídních projektů (Jaro, Léto, Podzim, Zima), které plánujeme realizovat v 1. třídě. Těžiště práce bylo zejména ve výtvarné výchově a pracovních činnostech. Ve velké míře jsme se snažili využívat přírodní materiály, které podzim nabízí. 26. listopadu jsme uzavřeli naši práci celodenním projektovým dnem plným podzimních soutěží. Děti soutěžily ve čtení a psaní slov, uspořádali jsme také matematické závody, ve kterých nakonec nezvítězil ten, kdo vypočítal příklady jako první, ale ten, kdo je vypočítal jako první správně. Společně jsme podle mnoha dalších příkladů na sčítání a odčítání do 7 vybarvovali velký obrázek podzimu podle předlohy malíře Josefa Lady. Při práci si děti zanotovaly písničku Jaro, léto, podzim, zima, kterou znaly ze školky, chvíli jsme byli soutěžit i venku v lese. Následující den jsme za nejlepší výkony ve všech soutěžích rozdávali podzimní medaile. Všechny děti byly moc šikovné, odvedly opravdu velký kus práce, aniž by měly pocit, že se něco učí.
Prvňáčci si spolu s dětmi z 5. třídy nazdobili vlastnoručně vyrobenými ozdobami stromeček, který bude (stejně jako stromečky ostatních tříd) zdobit náměstí po celou adventní dobu.
Zdravě hravě ve škole, aneb co můžu pro své zdraví udělat sám. Tak zněl název interaktivní přednášky, kterou pro děvčata druhého stupně zorganizovala a připravila VZP Jihlava. Velmi zábavnou formou probíhala prezentace zdravého životního stylu s nutriční specialistkou Mgr. Kateřinou Vítů. Děvčata se dozvěděla zásady správného stravování, proběhla jednak analýza složení lidského těla s odborným zhodnocením výsledků, ale také se zjistila tělesná zdatnost. Jestli náhodou neznáte „6 P pro zdravý životní styl“, tak se nás zeptejte. My se totiž jimi odteď budeme řídit!
Pancakes – takto se nazýval projekt 5. třídy, který proběhl 6. 11. v hodinách anglického jazyka s p. uč. Musilovou a Harnuškovou. Společně jsme sestavili obrázkový slovníček a návod na výrobu palačinek, učili jsme se hledat správně ve slovníku a jako sladkou tečku jsme usmažili palačinky podle anglických pokynů. Školou se nesla libá vůně a projekt jsme si náramně užili.
ZŠ a TJ Sokol uspořádaly 31. 10. „Pohádkovou noc“. Temným Stonařovem se táhl dlouhý světélkující had pohádkových postaviček, tvořený dětmi všech věkových kategorií s rodiči. Další pohádkové figurky lemovaly cestu ke hřišti, které bylo cílem průvodu a dějištěm závěrečné světelné taneční show. Halloweenská atmosféra byla umocněna desítkami svítících dýní v centru obce.
Školní skupina aerobiku vystoupila na okresní konferenci Svazu postižených civilizačními chorobami (SPCCH), a to s vystoupeními „Zlatovláska“ a „Medvídek Haribo“.
Dne 20. 10. probíhal ve druhé třídě projekt Zelenina. Děti si přinesly nejrůznější druhy zeleniny, kterou jsme poté poznávali po hmatu a po chuti (se zavázanýma očima to bylo vcelku napínavé, kterou zeleninku dostanete k ochutnání). Měli jsme tu i méně známé kousky jako ačokča, topinambur nebo baklažán. O zelenině jsme hledali různé hádanky, básničky, písničky, luštili křížovky, vyráběli plakáty a dělili při tom zeleninu do skupin. Na závěr si děti z nakrájené zeleniny upekly výbornou pizzu. Projekt jsme si báječně užili.
17. října pracovali prvňáčci na svém úplně prvním projektu, který byl věnován ovoci. Na začátku jsme si s dětmi povídali o ovoci a jeho důležitosti pro zdravou výživu člověka. Jmenovali jsme druhy ovoce, které děti znají, potom jsme je rozdělovali na to, které se pěstuje u nás a to, které se dováží z tropických a subtropických zemí. Hovořili jsme o 5 smyslech, kterými člověk vnímá věci kolem sebe. Žáci si v praxi vyzkoušeli poznat druh ovoce pomocí zraku, hmatu, čichu a chuti, řešili spoustu různorodých úkolů napříč všemi předměty, které spojovalo společné téma – ovoce. Vyvrcholením celého projektu, na které se děti celý den těšily, byla příprava ovocné hostiny. V průběhu září a října jsme také vytvořili řadu výtvarných prací s tematikou ovoce.
Prvními výrobky děvčat z kroužku ručních prací byly šité taštičky.
Ve dnech 8. – 9. října probíhal v osmé a deváté třídě ekologický projekt s názvem Cesta odpadu. První den pracovali žáci ve skupinách, zakreslovali kontejnerová stání do mapy městyse, počítali množství odpadu na jednoho občana, sledovali značky na obalech, zkoumali obsah svého batohu atd. Nakonec své výsledky, zjištění a postřehy prezentovali. Druhý den navštívili žáci třídírnu odpadu Ekos-T v Třebíči a skládku TKO v Petrůvkách. Hlavním cílem projektu bylo pochopit nutnost třídění odpadu a zvýšit roztříděné množství odpadu v jednotlivých rodinách.
Říjen jsme zahájili pěkným sportovním úspěchem. Náš tým starších žáků v malé kopané suverénně vyhrál okrskové kolo v Jihlavě a v silné konkurenci nejlepších týmů okresu obsadil celkově 6. místo.
V areálu naší školy vyrostla pro nás neznámá a na pohled velice zajímavá a fotogenická houba. V encyklopedii jsme zjistili, že se jedná o houbu s názvem Květnatec Archerův (Clathrus archeri). Její domovinou je Austrálie, Nový Zéland a Tasmánie. Do Evropy byla zavlečena pomocí výtrusů společně s ovčí vlnou a bavlnou během první světové války. První nález v Evropě je z roku 1914 z Francie z Vogéz. U nás se objevila poprvé v roce 1963 na Prachaticku. Šlahouny jsou pokryty slizem s hnilobným zápachem, který láká hmyz, roznášející výtrusy po okolí. Ačkoliv je považován za nejedlou houbu, zejména v Asii je rozšířeno pojídání jeho vajíček.
Ve škole budeme často pracovat společně. Prvňáčci si zkusili první kolektivní dílo a namalovali si podzimní strom.
10. září navštívili všichni žáci vzdělávací pořad Přemyslovci na českém trůnu. Členové skupiny historického šermu přiblížili ve hraných scénkách život českých knížat a králů ve středověku.
Hned na začátku školního roku jsme navázali na loňskou zajímavou přednášku z oblasti dentální hygieny. Tento program, realizovaný studenty zubního lékařství, proběhl opět ve všech třídách. Žáci si v rozšířené podobě a za podpory mnoha názorných pomůcek připomněli hlavní zásady čištění zubů, co dělat pro prevenci zubních kazů a získali řadu nových poznatků o ústní hygieně.